Izgledalo je kao šteta da moje ime umre zajedno sa mnom, budući da ono nije povezano s velelepnim spomenicima kao ime čoveka koji ih je podigao. Zalazeće sunce bacalo je crvenkasti sjaj na beli mermer Partenona, razbijajući utisak olimpijskog spokoja. Spomenici će nadživeti nas, našeg sina i sve one koji sada stoje u njihovoj senci. Partenon je pripadao večnosti, poput duša ratnika koji su poginuli kako bi spasli ono što on predstavlja.
MERI
Meri je prošla Britanskim muzejom do sale u kojoj su bili izloženi mermerni kipovi. Kipovi su bili raštrkani naokolo dok su dve kompozicije s friza bile labavo spojene. Prišla je kipu ležećeg Dionisa i dodirnula hladan sivi mermer.
„Čudno kako i gde smo završili“, rekla je naglas.
Autorka bestselera Leonardovi labudovi putuje kroz vekove kako bi ušla u srce dve izuzetne žene i otkrila strasti, ambicije i sporna pitanja vezana za Elginove mermerne kipove.
Elginovi mermerni kipovi izloženi su u Britanskom muzeju gotovo dve stotine godina i podjednako dugo su predmet žestokih nesuglasica. U knjizi Krađa Atine, Karen Eseks opisuje neverovatan put mermernih kipova kroz uzbudljive priče Meri Nizbet, supruge grofa od Elgina, engleskog poslanika u Konstantinopolju, i Periklove ljubavnice Aspazije, žene najmoćnijeg čoveka u Atini, tokom zlatnog doba tog grada.
Rat s Napoleonom je na vrhuncu, a dvadesetjednogodišnja nedavno udata grofica Elgin, škotska bogata naslednica i čuvena lepotica, očarava moćnike Otomanskog carstva, koristeći svoj šarm kako bi dobila odobrenje za smele namere svog muža da opustoši Partenon i odnese veličanstvene kipove u Englesku. Dva milenijuma ranije, Aspazija, mislilac i hetera, ozloglašena osoba u Atini, s podjednakom odlučnošću je koristila svoju oštroumnost, čari i uticaj dok je stajala pored Perikla usred žestokog protivljenja njegovoj želji da podigne najčuvenije spomenike koje je svet do tada video.
Ispunjena romansama i intrigama, pohlepom i slavom, Krađa Atine predstavlja očaravajuću istorijsku priču i prozor u intimni život dve najuticajnije i najintrigantnije žene u istoriji.
Da li su Englezi ukrali mermerno blago Akropolja iz Atine ili su ga spasili od nemarnosti Turaka - glavno je pitanje i tema ovog romana. Druga tema ali ne manje bitna su prava žena od pamtiveka pa skoro sve do današnjih dana. Dve glavne junakinje ove knjige - Aspazija, ljubavnica Perikleova koji je bio glavni u Atini kada se sagradio Akropolj i Partenon, i Meri, žena engleskog emisara u Konstantinopolju i glavnog odgovornog za prenošenje mermernih kipova i ostalog blaga iz Atine u Englesku. Ove dve žene, razdvojene skoro dva milenijuma, na sličan način borile su se za svoja ljudska prava, što ih uveliko povezuje u ovoj priči. Saznajte kako su se borile i izborile za to!
Krađa Atine je knjiga koja će oduševiti ljubitelje istorije umetnosti, prvenstveno grčke, ali i femenističke literature. Čitaoci se na dinamičan način upoznaju sa istorijskim i uzbudljivim putem mermernih ficijinih kipova i frizova sa Grčkog Partenone koji se završava u Britaniji, a ostaci se i nadalje nalaze u Britanskoj nacionalnoj galeriji. Iz feminističkog ugla zanimljive su sudbine dveju žena Aspazije i Meri koje su svoju sudbinu doživele u različitim milenijumima, što ih nije sprečilo da budu povezane. Obe oštroumne, lepe i uticajne, svojim čarima pomerale su granice društva u kojima su živele. Život im je bio avantura u kojoj su uspele da ostanu dosledne sebi. "Načinio si kentaure toliko neodoljivim da nisam sigurna da želim da ljudi spasu devojke", našalila sam se. Kentauri s očima poput buba imali su divlje odlučne izraze lica, duge kose i brade i šiljate uši koje su virile ispod čupavih griva. Dok sam gledala reljefe, zapitala sam se kakav je osećaj kada te nosi biće s licem i torzom muškarca, ali nogama, kopitama i grivom konja."Otete žene izgledaju s jedne strane kao da su užasnute, ali s druge se vidi nagoveštaj erotske želje na njihovim licima. Da li im čudovišta izgledaju privlačnije od smrtnih muškaraca?"
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.