Roberto Bolanjo (1953–2003) autor je koji je svojim delom praktično svrgnuo magijski realizam s trona latinoameričkih književnosti. Glavni junak njegovog romana Čile noću je katolički sveštenik i predavač Sebastijan, čiji učenik je bio i diktator Pinoče. Neobične likove ovog dela čine i Amerikanac koji pomaže čileanski državni udar, Ernst Jinger, nobelovac Pablo Neruda i umetnici koji provode policijski čas na žurci u jednoj vili u čijem podrumu tajna policija muči levičare. Forma ispovesti pod visokom temperaturom daje originalnost romanu, koji mora biti blizak srpskom čitaocu zbog opisanog većinskog mentaliteta i pogađanja u srž diktature. Čile noću je preveden na deset jezika, a TimesLiterary Supplement svrstao ga je u deset najboljih knjiga 2003.
„Čile noću je (...) savremeni roman predodređen da ima svoje stalno mesto u svetskoj književnosti.“
Suzan Zontag
„Bolanjo je najsjajnija zvezda savremene latinoameričke panorame.“ El Pais
„Jedan od velikih latinoameričkih romana. Obavezno pročitati.“ Kirkus Reviews
Roberto Bolanjo nas u svojo knjizi Čile noću lagano vodi kroz životnu ispovest sveštenika Sebastijana. Naizgled nepovazane epiziode iz sveštenikovog života i života ljudi koje je sretao, u stvari predstavljaju svojevrsnu gradaciju pošto je svaka sledeća priča bolja i zanimljivija od prethodne. Sve priče, za koji imamo utisak da su ustavri digresije, vode do one krunske priče o njegovom podučavanju čileanskog generala i diktatora Augusta Pinočea, osobe sa kojom će nas još ranije, usputno, upoznati nazivajući ga ostarelim mladićem. Nakon toga slede priče čiji kvalitet opada. Dijalozi vođeni sa Pinočeom i način na koji nas je doveo, a zatim i odveo, do (od) te priče su fenomenalni i ovoj knjizi daju izrazitu vrednost, bez obzira sto neke od priča ne zavređuju ni najmanje pažnje, posebno jedna od prvih (o poseti imanja kritičara Farvela). Posebnu vrednost knjizi daju i osvrtanja autora na čileanski mentalitet koja se najčešće sastoje samo od par reči ali veoma upečatljivih. Forma samog romana (bez pasusa i izuzetno duge rečenice) vam ne daju da stanete sa čitanjem, što može biti problem ako ste ovu malu knjigu uzeli za prekraćivanje vremena u gardskom prevozu.
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.