Da li
poslednji jednorog u
jatu, usled
meduzinog pogleda i
nulte gravitacije, može zauvek uticati na
portret umetnika u mladosti? Ni mi nemamo pojma, ali zato znamo da ćete u izboru naslova koji su obeležili mesec jun sigurno pronaći knjigu(e) koja je savršena za odmor i predah od obaveza!
„Jato“ – Kejt Stjuart
Vreli hit sa
BookToka savršeno je štivo za vrele letnje dane! Priča se vrti oko Sesilije, koja se seli u gradić Tripl Fols kod svog oca sa kojim nije toliko bliska. Odnosi su zategnuti još od kada je napustio nju i njenu majku kad je bila dete, ali je iznenada promenio ploču i odlučio da želi da je uključi u svoj život. Sesilija usput upoznaje dva čudna momka: iako su sušta suprotnost, i Šona i Dominika privlači Sesilija – a ni ona nije naivna jer se i oni njoj dopadaju. Uronite u slasnu priču o sazrevanju i jednom letu koje je ova trojka provela zajedno!
„Poslednji jednorog“ – Piter S. Bigl
Književni klasik 20. veka, prvi put na srpskom jeziku, ispreda bolnu priču o ljubavi, žalosti i čudima, koja je ganula milione čitalaca širom sveta. Knjiga prati ženku jednoroga koja veruje da je poslednja od svoje vrste i kreće na putovanje da sazna šta se desilo sa ostalima. Prema ovom romanu je 1982. godine snimljen animirani film, u kom je Mia Ferou pozajmila glas jednorogu. Kao i knjiga, i crtać je postao kultni klasik. Uronite u jedan od najboljih romana fantastike svih vremena.
„Meduzin pogled“ – Natali Hejns
Ovoga puta autorka donosi duhovitu, nemilosrdnu i zadivljujuću priču o Meduzi, dajući joj novi moćni ton koji će odzvanjati kao simbol vremena u kojem se menjaju klasične interpretacije. U ovom romanu preinačuje se jedan od najpoznatijih antičkih mitova tako što se pripoveda s iskrenom empatijom prema glavnoj junakinji – ženi koju je povredio moćan muškarac – okrivljenoj, kažnjenoj i demonizovanoj zbog tuđeg greha. Ponirući duboko u poreklo mita, Natali Hejns daje savremenu rekonstrukciju Meduzine priče sa mnogo strasti i domišljatosti.
„Nulta gravitacija“ – Vudi Alen
„Nulta gravitacija“ je peta zbirka komičnih priča Vudija Alena, urnebesnog proznog stiliste. Ovo novo delo kombinuje tekstove koji su se pojavili u Njujorkeru sa jedanaest novih, koji su napisani ekskluzivno za ovu knjigu, i svaki je čisto komično nadahnuće. Bilo da piše o konjima koji slikaju, automobilima koji razmišljaju, seksualnom životu slavnih, ili kako je piletina generala Coa dobila naziv, on je uvek sasvim originalan, svakom razumljiv, a opet prefinjen, akutno pronicljiv, i ono najvažnije – neumoljivo smešan.
„Portret umetnika u mladosti“ – Džejms Džojs
Remek-delo svetske književnosti jedan je od najvećih romana 20. veka i govori o mladalačkim danima Džojsovog alter ega Stivena Dedalusa. Dok opisuje njegovo detinjstvo i vaspitanje, Džojs ispisuje novu vrstu modernog i modernističkog romana, bez pretenzije da bude „eksperimentalan“, s namerom da pronađe pravi oblik i način za iskazivanje razvojne svesti umetnika koji se bezuslovno posvećuje svom pozivu. Pred vama je nezaobilazno štivo koje će vam otkriti prve korake u rađanju umetnika iz čijeg će pera nastati „Uliks“.