Vaše ime je Kler, imate četrdeset osam godina, profesorka ste, razvedena. Kako biste pratili Džoa, svog neuhvatljivog ljubavnika, otvorićete lažan profil na Fejsbuku: postajete mlada smeđokosa devojka od dvadeset četiri godine, slobodna, a ta fotografija na kojoj ste tako lepi, avaj, nije vaša. Međutim, u tu izmišljenu dvojnicu zaljubljuje se Kristof – sa nadimkom KisKris.
U vrtoglavoj igri ogledala između stvarnog i onlajn sveta Kamij Lorans priča o opasnim vezama jedne žene koja ne želi da se odrekne strasti. Istovremeno senzualna, intelektualno stimulativna i aktuelna, Mogla bih to biti ja priča je o kojoj ćete dugo razmišljati nakon čitanja.
„Čitanje ove knjige izaziva ludački smeh i veliku bol.“ La Cause littéraire
„Poverovaćete u svaku verziju ove priče. I svaki put ćete shvatiti da ste u zabludi…“ Libération Next
„Teško je razdvojiti istinito od lažnog u ovom čudesnom književnom delu.“ Télérama
„Priča o silasku u pakao na dve i po godine, između nepouzdanih ispovesti i odgovora, između Priča iz hiljadu i jedne noći i lakloovskih intriga, kada ljubav može da se ostvari jedino menjanjem identiteta, čak i ako to dovodi do tragedije.“ Diacritik
Ako bih napisala da je ovo jedna vrlo ozbiljna knjiga u kojoj se može pročitati o složenosti muško-ženskih odnosa, o rodnoj (ne)ravnopravnosti i "ejdžizmu", o spremnosti čoveka na kompromise i da zbog ljubavi trpi neviđena poniženja, o zamkama savremenog života i (ne)nametnutim relacijama koje nam nude društvene mreže, o usamljenosti i o pripadanju, o ljubavi i njenoj laganoj transformaciji u mržnju, ... ma, sve bih bila u pravu. Likovi i priča su besprekorni, kao da su upravo izašli iz nekog francuskog, crnotalasnog filma. A ukratko o ovoj knjizi mogu reći samo ovo: au, kakav zaplet!
Kamij Lorans sam videla u jednom intervjuu na Rts-u, nisam ni znala ko je to. Prica te zene me je jako zaintetesovala. Usla sam na Lagunin sajt i videla ovu knjigu. Odmah sam je uzela. Sta reci, drugacija , zabrinjavajuca, teska. Probudila je u meni duboka razmisljanja o zeni, o muskarcu, o zivotu, o godinama. Knjigu definitivno treba procitati, ali su ipak potrebne odredjene godine zivota da bi se mogla razumeti. Ovo je knjiga za zene preko 40 godina.
Privuklo me to što na koricama piše da su ovo Opasne veze novog doba. Obožavam Opasne veze, kako knjigu, tako i film. I nisam se pokajala. Ovo je roman koji treba da pročita svaka žena! Sigurno će vas naterati da se zapitate i uporedite sa Kler. Da li se i vama može desiti nešto slično? Da li ćete i vi paiti od manjka samopouzdanja kad stignete u njene godine? Koliko zaista treba trpeti i podneti zarad jedne veze? Koliko vas ta veza može koštati i u kom pravcu će vas odvesti? Kakve su posledice vaših odluka? Zaista mi se svidela!
Uzbudljiva priča, ispričana u formi „ruskih babuški" - priča u priči. Upravo zbog ovog stila mi se posebno dopala. Svaka priča je toliko ubedljiva, liči na istinu ali istinu nećemo otkriti. Ispituje muško ženske odnose, mesto žene u društvu kao i prirodu same ljubavi. Jedinstven roman, topla preporuka.
Nepredvidiva knjiga. Neizvjestan kraj. U početku malo iritirajuća, ali i zabrinjavajuća. Da li zaista žene u zrelijim godinama imaju manjak samopouzdanja? Da li ću ga i ja imati kad dođem u iste godine? Društvene mreže i upoznavanje preko istih. Lažni profili. "Bolest" modernog doba. Naša sadašnjost, ali i budućnost. I, da li zaista povjerovati piscu kad kaže da je biti lud i biti zaljubljen jedno te isto? Ne mogu reći da sam oduševljena knjigom, ali mogu reći da sam bila zainteresova da saznam šta se tu zaista desilo. Očekivala sam veselu, lepršavu pričicu, a dobila sam više od toga.
Drugarica mi je nahvalila knjigu, pa sam se potrudila da je pročitam zbog nje. Prvi deo knjige iz koga progovara glavna junakinja me je beskrajno nervirao. Nervirao me je njen glas, njeno ponavljanje o položaju 50godišnje žene. Malo je falilo da odustanem. Ali zbog drugarice nisam. Nastavila sam. Drugi deo me je mnogo zainteresovao. Treći deo me je oduvao. Na četvrtom sam imala utisak da gledam sjajan film. Hvala mojoj Sanji! I Laguni! Sjajno sam se provela.
Na poleđini ove knjige stoji jedan zanimljiv citat koji me je najviše privukao čitanju: "Poverovaćete u svaku verziju ove priče. I svaki put ćete shvatiti da ste u zabludi..." Naime, istina je upravo ta! Uprkos tome što ne čitam tako često drame, ova knjiga je toliko neobična, da sam imala osećaj da se borim sa dobrim trilerom. I da, svaka priča koja je ispričana, ličila je na istinu, ali sve do samog kraja, istinu zapravo nismo otkrili! Brzo se čita i radnja je vrlo dinamična, način pisanja specifičan, prijemčiva ispovest u prvom licu vodi nas u um i skrivene želje glavne junakinje. Možda reč nije najprikladnija, ali morala bih baš nju da upotrebim- jedna luda priča! Drago mi je što sam je pročitala.
Kler Milkam se bliži svojoj pedesetoj godini i prolazi kroz nešto nalik krizi identiteta. Ona je razvedena profesorka i ima zamornu aferu sa mlađim čovekom po imenu Džo, zbog čijih okrutnih manipulaci...
Složen i inteligentan roman Loransove, ispričan kroz razne dokumente, uključujući svedočanstva, transkripte i delove romana, istražuje konstrukciju identiteta i pitanje godina, pola i želje. Priču pra...
Teško je opisati poslednji roman Kamij Lorans u izdanju Galimara jer prevazilazi okvire žanra. „Mogla bih to biti ja“, roman koji nudi tri puta istu priču kao tri različita manipulativna narativa.
...
U ovom romanu o ženskom identitetu i aktivnosti u srednjim godinama, Lorans istražuje zavodljivu opasnost digitalne fontane mladosti.
Kamij Lorans u romanu „Mogla bih to biti ja“ sukobljava tehnolo...
O knjizi:
Psihološki triler koji govori o vezama preko mreže, pruža nam zapanjujući uvid u to kako društvo posmatra žene u odnosu na muškarce kada godine postanu bitne.
Ovo je priča o Kler Milka...
Njen poslednji roman „Mogla bih to biti ja“, koji je u prevodu Gordane Breberine uoči Molijerovih dana objavila izdavačka kuća Laguna, bio je razlog za njenu prvu posetu Srbiji, u kojoj su prevedene j...
Korisnici društvenih mreža, pa i junakinja moje knjige, kreiraju sebe kao likove romana, režiraju sopstveni život, zamišljaju živote drugih.
Reči Kamij Lorans u njenom novom romanu „Mo...
U Delfi Caféu u SKC-u, u okviru Molijerovih dana, 17. maja je u prisustvu autorke predstavljen roman „Mogla bih to biti ja“ u prevodu Gordane Breberine.
Kamij Lorans je višestruko nagrađivana knjiž...
Znate li priču o onoj ženi koja je pala sa dvadeset četvrtog sprata? Možete je naći u novom romanu Kamij Lorans, „Mogla bih to biti ja“. „Na dvadesetom spratu je uhvati muškarac koji je na svom balkon...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.