Laguna - Razgovor u Katedrali - Mario Vargas Ljosa - Knjige o kojima se priča
Kao vid podrške studentima i prosvetnim radnicima, danas neće biti moguće zaključivanje porudžbina na sajtu.
Razgovor u Katedrali
Odlomak
Format: 13x20 cm
Broj strana: 622
Pismo: Latinica
Povez: Mek
Godina izdanja:
3. oktobar 2011.
ISBN: 978-86-521-0769-8
Prevodilac: Jasna Bunjevac Sotelo
Rasprodato
POŠALJI
Prosečna ocena: ocenaocenaocenaocenaocena
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Kategorije:

Nagrađene knjige

/

Drama

Nobelova nagrada za književnost 2010. godine.

Kultna knjiga Marija Vargasa Ljose!

„Kada li se to Peru zajebao?“

Ovom rečenicom glavni junak Santjago Savala, student Univerziteta San Markos u Limi, aktivista Univerzitetske federacije Kauide, koja se bori protiv diktature peruanske vlade, i sin ministra te iste vlade, započinje niz iskrenih razmišljanja i intimnih razgovora s neverovatnom plejadom likova koje susreće u neuglednoj, sirotinjskoj kafani Katedrala. Ovaj roman maestralne strukture, svakako jedinstven u latinoameričkoj književnosti, povremeno mozaik, a povremeno lavirint ljudskih sudbina, otkriva celovitu dramu Perua pedesetih godina prošlog veka kroz ispovesti običnih ljudi i autobiografske detalje.

Razgovor u Katedrali u osnovi je politički roman, u kome je politička tema ili, bolje rečeno, politička priča samo okvirni sistem za razvijanje radnje... U romanu se analiziraju mnogi mentalni i moralni mehanizmi, običaji, forme vlasti i različite retorike ličnosti na vlasti... U isti mah, privatni životi junaka ove knjige prepliću se i stvaraju nekakav mučan lavirint.“
Karlos Baral

„Razvijanje ličnosti i zapleta kroz mnoštvo narativnih sekvenci i dijaloga upliće učesnike raznih sudbina i iz različitih vremena u mrežu upravnog i neupravnog govora, čime se postižu jezgrovitost i često brutalna stilska snaga. Po bogatstvu leksike i književnog rečnika, ovaj veliki roman nas podseća na Balzakovo delo Sjaj i beda kurtizana.“
Volfgang Luhting

„Najveće majstorstvo u vođenju dijaloga koje je do sada ostvareno u hispanoameričkoj književnosti.“
Hose Migel Ovijedo
21.11.2018.

Razgovor u Katedrali

Marko
ocenaocenaocenaocenaocena
Vrhunska knjiga. U maniru Dostojevskog i Tolstoja. Knjiga koju treba ne samo procitati nego i imati u kucnoj biblioteci.
0 0
10.07.2013.

Razgovor u Katedrali

Marinica
ocenaocenaocenaocenaocena
Ovaj maestralni roman je inspirisan vojnom diktaturom Manuela Odrije,koji je Ljosinim Peruom vladao osam godina.Protagonista je tridesetogodišnji novinar iz Lime,Santiago Savala,koji živi uronjen u sivilo, u mediokritetstvo, u nedostatak osude;ima posao koji ne voli,oženjen je ženom koju ne voli, čita knjige koje su mu dosadne.On poistovećuje svoju situaciju sa situacijom u Peruu i konstantno se pita kad je propao on,a kada Peru. I celokupan roman je odgovor na ova pitanja.Slučajno se sreće sa starim šoferom,crncem Ambrosiom i ova dva muškarca razgovaraju i piju četiri sata u mizernoj krčmi Katedrala.Tu saznajemo da postoji preteća tajna u životu Santiaga,povezana sa njegovim ocem i Ambrosiom.Proživećete ovaj roman kroz galeriju likova, od ljubitelja diktature,preko bogataša,disidenata,servilnih i korumpiranih političara,luksuznih prostitutki,sobarica,itd.Ljosa je raskošan pisac,stil je živ,pun šarenolikih amerikanizama i umerene nostalgije.Dobro se koncentrišite i uživajte!
1 0
10.02.2012.

Razgovor u Katedrali

Gospođa Vera
ocenaocenaocenaocenaocena
Razgovor u Katedrali je roman o moći i politici u Peruu 50-tih godina prošlog veka. Priča se, naizgled, vrti oko dva stara poznanika, koji se slučajno sreću u jeftinoj kafani i uz pivo razgovaraju o svojim životima tokom predhodnih godina. I dok jedan drugom pričaju svoje životne priče, oni istovremeno pričaju i priču o Peruu. Deo radnje romana oslikava političke intrige u vladajućem vrhu i daje jasnu sliku o tome kako latino američka vojna diktatura zapravo funkcioniše. Autor realno oslikava cinizam i moralnu korupciju autoritativnih lidera, kao i mehanizam za održavanje vlasti. Koliko je ovo psihološki roman, toliko je društvena i politička kritika, pisac pred našim očima hrabro otkriva jad i nepravdu, on se ne štedi, surov je i bolno realan. Ljosa nije samo strastveni posmatrač politike, on je i sam zaprljao ruke u njoj, neuspešno se kandidujući za predsednika Perua. Neverovatno je to, koliko znanje autor pokazuje (u svojim tridesetim u vreme pisanja romana) o peruancima, Latinskoj Americi, društvu i ljudskoj psihologiji, posebno onih na vlasti. Uprkos malo komplikovanijoj strukturi, jednom kada se naviknete na Ljosin stil pisanja, postajete opčinjeni ovom pričom.
2 0

Lavirinti diktature i kolonijalizma

20.02.2012.
“Razgovor u Katedrali”, “Zelena kuća”, “Rat za smak svijeta” i “Keltov san” romani Marija Vargasa Ljose u izdanju “Lagune”   “R...
više

Mario Vargas Ljosa: Pisati romane čin je protiv pobune stvarnosti, protiv Boga, protiv Božjih tvorevina

29.05.2015.
Mario Vargas Ljosa je pobunjenik, ali i sam kao da ne zna „protiv čega“. On je protiv života bez cilja i smisla, smatra da je u svemu promašio zato što ni u šta nije verovao.   Dobitnik Nobelov...
više

Mario Vargas Ljosa: Opasno je kad razum zaćuti

24.06.2013.
Hvala što volite moje knjige, nosim lepe uspomene iz Srbije i nadam se da ćemo se uskoro ponovo sresti, poručio je u ekskluzivnom razgovoru za "Novosti" peruanski nobelovac Mario Vargas Ljosa. Kada...
više
Od istog autora
Iz istog žanra
Kupci ove knjige kupili su i

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.