Nije prošlo ni mesec dana od objavljivanja knjige „Solunska 28“ dr Neleta Karajlića, a u štampi je već treće izdanje ovog romana. Spajajući najbolje sastojke južnoameričkog magijskog realizma i sarajevskog novog nadrealizma, autor nam u ovoj knjizi pripoveda istoriju jedne kuće u dorćolskoj ulici i vodi nas u prostor sa druge strane ogledala, na samoj tromeđi života, smrti i večnosti.
Dr Karajlić nas vodi u Beograd s početka dvadesetog veka, gde se odvija priča koju vam do sada niko nikada nije ispričao, a bez koje od sada neće moći da se zamisli nijedna ozbiljnija istorija grada na ušću Save u Dunav.
„Solunska 28“ je uzbudljiv roman o uzbudljivim vremenima koji ćete čitati bez daha do poslednje stranice, a onda ćete želeti još.
Pojaviće se i četvrto izdanje „Seoba“ Miloša Crnjanskog, koje u jednoj knjizi objedinjuje „Seobe“ i „Drugu knjigu Seoba“.
„Seobe“ istovremeno predstavljaju porodični roman tri lika i nacionalni roman o Srbima u Habzburškoj monarhiji u vreme Marije Terezije. Poetičnim pripovedanjem bez premca u srpskoj prozi priča o sudbinama srpskog oficira Vuka Isakoviča, njegove žene i njegovog puka tokom vojnog pohoda 1744. godine razgranava se u povest o opštoj tragediji nepripadanja, o lutanju, potrazi za smislom i snovima o utočištu.
Odmah po objavljivanju roman dobija nagradu SANU, a tokom decenija postaje jedno od temeljnih dela u svakoj kućnoj biblioteci. Doživeo je brojna strana izdanja, a u Francuskoj je proglašen za inostrani roman godine.
„Druga knjiga Seoba“ (1962) posvećena je seobi Srba iz Austrije u Rusiju 1752. godine. Kroz priču o oficirima Pavlu Isakoviču i njegovoj braći koji nastoje da se ukorene u novoj domovini uobličena je veličanstveno razuđena slika neostvarivosti sna o utočištu.
U preplitanju živopisnih likova, prizora i događaja i smenjivanju ironičnih, tragičnih, i grotesknih perspektiva ispisuju se najoriginalnije stranice u srpskoj pripovednoj književnosti.
Čitaoci će uskoro moći da obogate svoju biblioteku sedmim izdanjem knjige „Preko praga“ na ćirilici, koju je napisao vladika zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije Durić. Svojom prozom Durić pokazuje darovitost kojom nastavlja najbolju tradiciju pripovedača na srpskom jeziku, od Petra Kočića do Zuke Džumhura, Ive Andrića i Meše Selimovića.
U ovoj zbirci autor se okreće sudbinama malih ljudi u svom hercegovačkom podneblju s kraja burnog XX veka. Njegove priče nam pomažu da shvatimo da u životu nema nevažnih stvari, da je velična uvek skrivena u jednostavnosti i da je istina glavno merilo vrednosti...
Najznačajniji roman jugoslovenskog 'crnog talasa' „Kad su cvetale tikve“ Dragoslava Mihailovića imaće svoje deveto izdanje.
„Roman 'Kad su cvetale tikve' ima oblik monološke ispovesti: nekadašnja bokserska nada sa Dušanovca Ljuba Sretenović seća se događaja s kraja četrdesetih i početka pedesetih godina koji su ga oterali u emigrantsku čamu Švedske. Osnovna linija zapleta tiče se zbivanja u Ljubinoj porodici i njegovoj sportsko-ljubavničkoj karijeri, ali je sve to određeno i oplemenjeno pozadinom širih društvenih zbivanja. Mihailovićev roman je tako postao jedno od prvih umetničkih dela koja su dodirnula temu Informbiroa.“ Vladeta Janković
Književnost ima sposobnost da nam suštinski menja život. Može da ga učini lepšim, intenzivnijim, smislenijim, boljim, časnijim. Zato su knjige poput ovih, knjige o tome kako se može živeti, kako se može uživati u životu, kako se u životu čovek može boriti za taj život, značajne i vredne čitalačke pažnje.