Svi, dakle, apeluju na moć: kako je moć u sistemu a ne u pojedincu, naša epoha ne voli pojedince, jer ne voli samoću a voli moć. Biti sam – usamljen u misli i osećanju, izložen beskrajnim priviđanjima odgovora koji se ne pojavljuju – ima značenja smrti: krijemo se na ulicama, zagledamo kroz izlog kafea, ponavljamo iste reči u neprestanim telefonskim razgovorima, gubimo se u lažima, pesak mili kroz naše prste u preljubama, jer neprekidno uzmičemo od prvotne i uvek prethodeće samoće koja nam je obetovana: padom u vreme i dolaskom u svet.
Šta je posebno u ovom eseju, koji je raspričan na neobičan način? Okolnost da je posvećen otkrivanju tajnog lica savremenosti. U njoj – ako se čovek samo zamisli i zastane na mah, ako prestane da odgovara na pozive koji odjekuju sa svih strana – ima ogromne dubine vremena koja opominje savremenog čoveka. Nevidljivo i tiho opominje, poput junaka ove esejističke raspričanosti.
Ko su oni?
Dositej, Slobodan Jovanović, Crnjanski, Orvel, Gavrilo Princip, Spaski, Fišer, De Kiriko, Magrit, Karavađo, Leni Rifenštal, Neverni Toma, Hristos.
Gde ih srećemo?
U Londonu, Berlinu, Pragu, Bostonu, Terezinu, Potsdamu.
O čemu oni svedoče?
O šapatu nesavremenosti u nama, o veličini koja prebiva u autsajderu, o odgovoru na pitanje: ko je subverzivan, o razigranosti zlih klovnova u našim sudbinama, o neprekinutom postojanju egzistencijalne levice u našim mislima, o drami sumnje i vere u modernoj sudbini.
U vremenu sveopšte afirmisanosti svega i svakog, kada se od nas traži bespogovorno klimanje glavom i izgovaranje potvrdnog - da, ova knjiga nas uči da je neophodno odupreti se ovakvoj savremenosti i bar na trenutke izgovoriti spasonosno - ne. Kritičko pristupanje stvarima i preispitivanje sebe i drugih dovešće nas do toga da razlikujemo vredno od bezvrednog i ličnosti od likova. Ova zbirka eseja uveriće nas u to da je život šahovska tabla i da unapred treba razmišljati o svojim i tuđim potezima.
Prva dužnost svakog mislioca bila bi da
položi račun o svesti sopstvenog ludila.
Bela Hamvaš
Iliti ono utešno, ma i ironično, brodskijansko Incognito ergo sum. Ironično, jer...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.