Jesen je stigla! Dok se na šporetima krčkaju zimnice i koriste poslednji tračci toplog sunca za duge šetnje po parkovima, najtoplije vam preporučujemo da ostatak slobodnog vremena prekratite naslovima koje smo vam spremili proteklog meseca!
„Prebivališta“ – Džumpa Lahiri
Neimenovana autorka u neimenovanom gradu talasa između samoće i kratkih susreta u ovoj svedenoj studiji o otuđivanju. Međutim, mirnu površinu njenog života uzburkava dublji nemir. Ovaj prelepo oslikan portret života sastavljen je od 46 kratkih vinjeta koje čine plodno tlo za autorkinu impresivnu moć zapažanja. U njima naratorka prikazuje mesta koja su okidač za opisivanje njenog najbližeg okruženja i svakidašnjice tokom neprestane šetnje.
„Moć geografije“ – Tim Maršal
Maršalova knjiga je odlična za sve one koji nalaze zadovoljstvo u razumevanju sveta i koji su fascinirani promenom savezništava, ne samo u svojoj već i u ostalim zemljama. Svaki segment knjige je kristalno jasan, ali nikako i jednostavan. Maršal pokriva mnogo tema, krećući se lagano kroz istoriju svake nacije, trenutne probleme i opcije za njihovu budućnosti, obrađujući devet zemalja (plus svemir) koje su deo knjige upravo zbog svog potencijala kao geopolitičkih žarišta.
„Poslednji dani Romanova“ – Helen Rapaport
Iako možda mislimo da o Romanovima sve već znamo, knjiga britanske istoričarke i autorke otkriva bezbroj manje obrađivanih ili čak nepominjanih podataka i odnosa. Autorka ni na trenutak ne podleže senzacionalizmu; njena dela su strogo zasnovana na činjenicama, odmerena u ilustrovanju događaja, bez trunke neukusne krvožednosti. Ipak, posredi je jezivo realistična knjiga koja ne štedi čitaoca, jer je nemoguće drugačije predstaviti svu strahotu onog što se događalo u kući Ipatjeva u julu 1918. godine.
„En Veronika“ – H. Dž. Vels
Roman koji odudara od glasa svog autora kao oca naučne fantastike opisuje upornost mlade žene da se ostvari kao osoba, da ima pravo i slobodu da voli i živi u skladu sa sopstvenim izborima. Zbog svojih progresivnih shvatanja ona se sukobljava s ocem, odlazi od kuće, pozajmljuje novac od starijeg muškarca kako bi samostalno živela, što će je dovesti u kompromitujuću situaciju. Boreći se protiv konvencija svog vremena, En Veronika doživljava seksualno osvešćenje i osvaja nezavisnost.
„Ja, Mona Liza“ – Nataša Solomons
U ovom nežnom, ženstvenom i uzbudljivom štivu Nataša Solomons oživljava Mona Lizu kao maštovitog pripovedača sopstvene priče. U prohujalom vremenu samo je nekolicina čula njen glas, ali ona je sada spremna da sama ispriča svoju priču – o rivalstvu, ubistvu i slomljenom srcu. Od blistavog sveta firentinskih studija do francuskih dvorova u Fontemblou i Versaju, od renesanse do dvadesetog veka. Uronite u ovu neobičnu priču i upoznajte ženu sa slavnog portreta Leonarda da Vinčija.