Na knjižarskim policama će se uskoro naći dvanaesto izdanje knjige koja je objedinila sve romane našeg nobelovca Ive Andrića. U ekskluzivno opremljenom izdanju nalaze se romani: „Travnička hronika“, „Na Drini ćuprija“, „Gospođica“ i „Prokleta avlija“. Ova remek-dela srpske književnosti osim što su složene i duboke književne studije različitih događaja i junaka sa balkanske istorijske pozornice od srednjeg veka do drugog svetskog rata, istovremeno su i trajni literarni spomenik gradovima Travniku, Višegradu, Beogradu i Istanbulu, koji su uglavnom bili žarišne tačke Andrićevog života i čitavog njegovog pripovednog dela.
Ako više volite priče našeg nobelovca, onda će vas obradovati vest da je u štampi peto izdanje ekskluzivno opremljenog izdanja koje objedinjuje sve Andrićeve priče u jednoj knjizi. Priče su date hronološkim redom, počev od prve, „Dan u Rimu“, iz 1920. godine, u kojoj je Andrić našao svoj prepoznatljiv književni izraz, do poslednje, „Ranjenik u selu“, iz 1971–72. godine. Iako u istoriji naše književnosti Andrić slovi kao vrhunski romansijer, moglo bi se reći da jezgro njegove književne umetnosti jeste upravo priča. To svakako ne treba da čudi jer od 1920. do kraja života, za više od pola veka svog plodnog stvaralačkog rada, Andrić je napisao više od sto priča koje se mogu uvrstiti u svaku antologiju svetske priče. Bilo da pripoveda o bosanskim Muslimanima, Turcima ili Jevrejima, o ženama, gradovima ili fratrima, o neobičnim likovima koje je upoznao ili zamislio u Sarajevu, Višegradu ili Beogradu, Andrić sa neodoljivom ironijom, prepoznatljivim i jedinstvenim stilom uspeva u svojim pričama da čitaoca uvek iznova, kako je sam umeo da kaže, „iznenadi nečim poznatim“.
Pred čitaocima će se uskoro naći i četvrto izdanje romana Miomira Petrovića „Kuća od soli“. To je uzbudljiv triler u kome pisac sjedinjuje priču o umetnosti i prikaz istorijskih prilika pre i početkom Drugog svetskog rata. Glavni junak Arsenije Martinović je neobičan čovek, Srbin i katolik, Kotoranin i Beograđanin, rimski student filozofije i trgovac umetničkim delima, apatrid i diplomata, svedok burnih istorijskih događaja od 1935. do 1943. godine. Angažovan je da prikuplja umetnička dela za kolekciju budućeg „Muzeja kneza Pavla", potom i da u Severnoj Africi sačuva deo te vredne kolekcije od okupatora.
Knjige možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.