59. Sajam knjiga otvoren je 23. novembra u niškoj hali „Čair“ i trajaće do 1. decembra, a otvorio ga je pisac
Branislav Janković, koji se zapitao da li će sajmovi knjiga preći u ilegalu jer smetaju nekulturnima, a pisci postati otpisani. Janković je rekao da kultura nije dobro oružje u borbi protiv nekulture i da je kultura danas u Srbiji gerilski rat izgubljenih duša, ali da to nije njegov poziv na predaju.
Iskrenim i hrabrim tonom počeo je ovaj Sajam knjiga u Nišu, pošto se Janković u svom govoru dotakao ozbiljnih problema u srpskom društvu i opstanka kulture i umetnosti.
„Da li je kulturno pričati o kulturi kada nas iz medija zapljuskuje nekultura? Da li je besplodno u jednom hramu kulture poput ovog sajma knjiga pričati o piscima i pisanju, donosiocima svetlosti, dok polupismeni kriminalci, nepismene starlete postaju idoli mladih? Da li smo mi poslenici umetnosti i pismenosti izgubili bitku sa nekulturnima? Hoće li sajmovi knjiga preći u ilegalu jer smetaju nekulturnima? A mi pisci postati otpisani? Hoćemo li se kao u čuvenom ’Farenhajtu 451’ kriti dok čitamo?“, upitao je pisac. Potom je istakao da kultura nije dobro oružje u borbi protiv nekulture, jer one nisu antipod, kao što su crno i belo, toplo i hladno.
„Ako mi je hladno, ugrejaću se. Ali ako sam nekulturan, kultura tu ništa neće promeniti. Kultura je poklon kulturnima, ona nije za one druge. Knjige su za one koji vole da čitaju, uče, traže, istražuju, otvaraju nove horizonte, idu preko poznatih granica u nepoznate predele svetova i sopstvenog uma. Nametanje kulture je nekulturno. Nekulturu je baš briga što je nekulturna. Ne možete ubiti leš“, istakao je Janković.
„Pisac mora biti nepotkupljivi svedok vremena, dovoljno hrabar da kaže istinu i da ustane protiv onih koji zaslepljeni interesima gube svetlost ljudske ličnosti. Pisac se mora pripremiti da prihvati ono na šta etimologija reči svedok ukazuje, a to je mučeništvo. I, na kraju, ima li umetnosti bez politike? Naravno da nema. I ako se politika svakodnevno bavi nama i propisuje uslove kako ćemo živeti, onda nam nema druge nego da i mi počnemo da se bavimo politikom“, zaključio je Janković.
Niški sajam knjiga ljubitelji knjiga moći će da posete svakog dana od 8 do 20 sati. Pojedinačna ulaznica košta 200, grupna 100 dinara, dok je za decu mlađu od 7 godina ulaz besplatan.
Autor: Jelena Canić Milanović
Izvor: Južne vesti