Drugi svetski rat je inspirisao na desetine nezaboravnih romana, međutim roman „Žene iz zamka“ Džesike Šatuk nudi očaravajući nov uvid u dešavanja nakon rata.
Izmišljena ličnost, Marijana fon Lingenfels je udovica pripadnika nemačkog Pokreta otpora. Njen suprug Albreht i njegov prijatelj Martin Konstantin Flederman (poznatiji kao Koni) su obešeni, nakon neuspešnog atentata na Hitlera 1944; njihova smrt, posledica stvarne zavere protiv Firera, pokreće radnju romana.
Dok se Nemačka polako oslobađa nacističkih okova, zastrašujuća Marijana uspeva da izvuče Konijevog sinčića iz surovog nemačkog sirotišta i spasava Konijevu mladu udovicu, Benitu, iz šaka ruskog vojnika koji je zarobio.
Američki vojnik obaveštava Marijanu da je iz kampa za raseljena lica upravo puštena još jedna udovica, Anja sa svojim sinovima. Tri žene su u zamku koji je Marijana nasledila od Albrehta, u nekadašnjem stecištu nemačke elite, stvorile dom za dečake koji su ostali bez očeva.
Živopisnim retrospekcijama Džesika Šatuk otkriva stradanja koja su sve tri žene preživele za vreme rata.
Ali, i mir nosi svojevrsna mučenja, poput nelagode suseda nekadašnjih nacista koji se uključuju u posleratni život.
Anja je vredna i sve podnosi stoički, verovatno je najprivlačnija od sve tri žene. Njeni sumorni sinovi su vredni, ali se zbog njih nad zamkom nadvijaju tamni oblaci. Benita, koja se mlada udala i ostala udovica, ubrzo se zbližava sa nemačkim zarobljenikom, oslobođenim da bi pomogao Marijani da održava zamak. Ali samozadovoljna, manipulativna Marijana je užasnuta što je Benitu – udovicu heroja Pokreta otpora – privukao her Miler, koji je, poput mnogih Nemaca bio nacista.
Marijana je snažna i otporna što joj omogućava da preživi rat i njegove brutalne posledice, ali zbog njene uskogrudosti stradaju oni koje voli. Autorka veoma oštro komentariše Nemce koji se posle rata vraćaju svojim životima: „Ali građani su živeli dalje kao da se to nikad nije događalo. Pecali su i prali u reci, šetali se uz nju uveče. Niko nije govorio o zatvorenicima koje su posmatrali kako posrću I umiru na njenim obalama.“
Preživeli rade ono što moraju da bi nastavili svoje živote, ali ove tri žene progone izbori koje su načinile tokom rata. Spisateljica je inspiraciju da napiše knjigu pronašla u osećanju sramote zbog svog nemačkog porekla, ali i u činjenici da savremeni politički problemi vuku poreklo iz tih vremena.
Ova knjiga daje odgovor na pitanje: „kako dobri ljudi postaju nacisti?“ sa razumevanjem i empatijom. Roman „Žene iz zamka“ se izdvaja u moru literature koja otkriva nove istine o jednom od najtragičnijih istorijskih perioda.
Autor: Peti Rul
Izvor: usatoday.com