Kako je „book nook“ privukao pažnju ljudi širom sveta, od Luizijane do Omska
Možda ste u skorije vreme videli kako reči „book nook“ iskaču na društvenim mrežama, uz slike pravljenih uličica i predmeta koje odvajaju knjige na policama.
Koncept je postao popularan na sajtu Reddit, gde je okupio 7,900 članova za samo dva dana.
Sajt definiše „book nook“ kao „minijaturni svet u polici“, a obično su u pitanju diorame uličica.
Ideja je navodno proistekla 2018. od japanskog umetnika poznatog kao Mond.
On je napravio „uličicu u polici“, koja je umetnuta među knjige. Njegov tvit je do sada sakupio 179 hiljada lajkova.
Nekoliko umetnika je navelo da im je Mond inspiracija, a jedan je objasnio kako je video Mondov dizajn na naslovnoj strani Reddit-a u novembru.
Ova popularna objava je pokrenula lavinu drugih umetnika da osmisle sopstveni dizajn.
„Njegov book nook izgleda kao ulica“, kaže Olbi Martin, tridesetpetogodišnji instruktor fotografije sa Kanarskih ostrva. „Bilo je predivno, pa sam pokušao da napravim nešto u istom maniru, ali u sopstvenom dizajnu.
„Obično kada pravite minijaturne modele morate da im nađete posebno mesto, ali ovako mogu da vam postanu deo police za knjige.“
Olbi je postavio sliku svoje „male police za dekoraciju polica“ na Reddit, gde je dobio 3.700 pozitivnih reakcija, i zagolicao maštu drugih.
Uskoro je nastalo mnogo drugih dizajna, a „maštoviti dodatak polici“ tridesetogodišnjeg Rodnija Bena iz Luizijane je dostigao slavu preko noći sa 63.700 pozitivnih reakcija.
„Na prvi pogled su me fascinirale“, rekao je on. „Mogao sam da zamislim mnoštvo različitih scena u glavi... ima nešto toplo i udobno u malim razmerama.“
„Svaki korak je novi izazov za mene, ali uz pomoć interneta sve je bilo manje-više jednostavno. Uživao sam u procesu, a i u konačnom proizvodu.“
„Svako ima svoj stil. Srećan sam jer oni postaju sve popularniji i ne mogu da dočekam da vidim kakve će scene i sjajne radove osmisliti drugi ljudi.“
Popularnost Rodnijevog „maštovitog dodatka polici“ – koga je u podnaslovu nazvao „book nook“ –pokrenuo je stvaranje zasebne teme na sajtu posvećene samo njima.
Zatim je nastalo još nekoliko zasebnih tema, poput one koja se bavi razmenom različitih tehnika i ideja.
Ima mnogo načina da se napravi „book nook“, ali najčešće se koristi 3D štampa.
„Najteži deo je pravljenje pogodnog 3D modela za štampanje“, rekao je tridesetosmogodišnji Konstantin Borisov, programer iz Omska u Rusiji. „Modelirao sam predmete i uklopio ih u celinu.
Lakši deo posla je bio štampanje i sklapanje delova. Mnogo mi je pomogla žena, koja je sve ofarbala akrilnom bojom.“
Objasnio je da je motivaciju za „book nook“ dobio zbog osećanja koje dele mnogi knjigoljupci.
„Ideja da imate vrata ka nekom izmišljenom svetu jeste fascinantna“, rekao je. „Hteo sam vrata u magični svet, kao što je skriveni ulaz iza Probušenog kotla u Hariju Poteru, ali da se nalazi među mojim knjgama.
Kada sam razmišljao o tome, na pamet mi je pao svet knjiga Terija Pračeta, srednjovekovni, pun magije i humora.
Zato sam odlučio da 3D štampom napravim vrata ka Pračetovom Ank-Morporku i stavim ih na policu gde mi stoje njegove knjige.“
Izvor i fotografije: bbc.com
Prevod: Đorđe Radusin