Konačno ste se ušuškali u krevet i otvorili detektivski roman kome ste jedva čekali da se vratite. Nakon tri stranice već bijete unapred izgubljenu bitku sa dva teška kapka.
Pre nekoliko minuta bili ste potpuno budni i glavni junak je upravo otkrio važan trag. Kako je onda moguće da vam se spava?
Kako je u BBC-evoj emisiji „Naučni fokus“ objašnjeno – udobonost koju osećate radi protiv vas. Ljudi se obično trude da čitaju u tihoj, ugodnoj atmosferi, a takvi uslovi su idealni za spavanje. Takođe, čitanje opušta vaš um i odvlači vam fokus sa svih problema o kojima inače razmišljate kada ste budni.
„Čitanje je za mnoge opuštajuća aktivnost u kojoj uživaju, a to može da usmeri um i telo ka osećaju da su stvoreni idealni uslovi za spavanje“, objašnjava doktor Raman Malhotra, neurolog i član odbora Američke akademije za medicinu spavanja. „Osnovni razlog zbog koga nam čitanje pomaže da zaspimo je to što našem umu daje potrebne uslove da se odmori i opusti pre nego što se svetla ugase.“
Koncentracija koja je neophodna da se procesuira svaka pročitana reč ume da bude takođe iznurujuća, posebno ako čitate delo u kom je tekst vrlo zgusnut. A čitanje reda za redom stvara efekat odmora za vaše oči.
Ovi faktori ukazuju na to da je čitanje izvrsna aktivnost koju treba da praktikujete pre spavanja, posebno ako tražite način da zaspite što pre. Ipak, ako vas spavanje sprečava da uživate u dobroj knjizi, preporučujemo vam da čitate ujutru ili da date šansu audio knjigama. Takođe može da pomogne ako čitate u sedećem položaju ili ne čitate u krevetu, a naravno čitanje na javnim mestima poput kafića i parkova sasvim sigurno će vam odagnati san sa očiju.
Autor: Elen Gutoski
Izvor: mentalfloss.com
Prevod: Dragan Matković
Foto: Unsplash