U senci javora na ulicama Minhena stoji visoki, beli, granitni spomenik. Na samom njegovom vrhu nalazi se bronzana skulptura devojčice koju obgrljuje veliki vuk, čiji kez otkriva ogromne očnjake a lukavo držanje nagoveštava nemoralne namere.
Spomenik je, naravno, posvećen „Crvenkapi“, priči koju su u 19. veku zabeležila i popularizovala braća Grim. Oni su je čuli u ruralnih delovima Bavarske.
Na samom početku 20. veka (uoči mračnih godina Prvog svetskog rata), romantični nacionalizam postao je popularan širom Nemačke, a narodne priče iz idealizovane kulturne istorije (poput „Crvenkape“) postale su uobičajena tema spomenika koji su slavili upravo nemačku kulturu. Ovaj simpatični spomenik, međutim, krije više nego što se može videti na prvi pogled. Naime, ovekovečio je i nekadašnju moćnu minhensku porodicu.
Adolf i Apolonija Volf bili su bogat i uticajan par, ali i vrlo darežljive mecene umetničke scene u Minhenu krajem 19. i početkom 20. veka. U prvim godinama novog veka, Volfovi su od lokalnih skulptora Hajnriha Dila i Georga Pecolda poručili nešto što će ovekovečiti ime porodice u tematskim okvirima pejzaža, ali i doprineti lepoti i šarmu grada.
Skulptura u stilu ar nuvoa, otkrivena 1904. godine, na razigran način aludira na porodicu Volf (
volf – vuk, nem.), dok je u osnovi česma na kojoj se nalaze glave vukova iz čijih razjapljenih čeljusti ističe voda.
Izvor:
atlasobscura.com
Prevod: Milan Radovanović