Ništa ne izražava ljubav kao knjiga. Osim ako je knjiga loša. Ili još gore, knjiga koju je vaša posebna osoba već pročitala. Poruka koju tako prenosite je: „Slušaj, u poslednje vreme sam mnogo zauzet i, iskreno, nisam imao vremena da razmišljam, tako da sam na putu do kuće svratio u knjižaru u zgrabio neku preporučenu knjigu sa stola pored kasirke, nadajući se najboljem.“
Ali ako pogodite pravu knjigu, to može biti najbolji poklon koji ćete kupiti cele te godine. Ako uspete, pokazaćete da zaista poznajete osobu koju darujete, želite da proširite njen svet i nagradite je satima zadovoljstva i intrige. Takođe šaljete poruku da ste fenomenalan prijatelj koji, možda, zauzvrat zaslužuje to isto. Evo nekoliko predloga kako da odaberete savršenu knjigu za nekoga.
Šunjajte se oko njenih polica sa knjigama
Prvo pitanje: da li vaša prijateljica ima veliku policu sa knjigama i da li je organizuje tako da se lako vidi šta na njoj ima, a šta nema? Recimo, po azbučnom redu ili po autorima. Nagomilana polica na kojoj su knjige ugurane gde god mogu da stanu, u jednom amorfnom nizu zabune, nije nikome od koristi – ni vašoj prijateljici, ni njenim knjigama, a svakako ne vama. Ali organizovana prijateljica je sama po sebi dar – jednostavno pogledajte šta joj, po vašem mišljnju, nedostaje i to joj kupite.
Kindl je, očigledno, ogromna prepreka u ovakvom pristupu, tako da ćete za one koji čitaju sa
e-čitača morati da budete mnogo prepredeniji, tj. tražite da vam pozajmi Kindl na par dana, jer „razmišljate da smanjite proizvodnju ugljen-dioksida, a Kindl vam se čini kao pametan način da sačuvate drveće.“
Nađite manje poznato delo autora o kom stalno priča
Dakle, vaša prijateljica već nedeljama ne prestaje da blebeće o tome koliko su neverovatno fantastična „
Svedočanstva“
Margaret Atvud. Očigledno je već čitala „
Sluškinjinu priču“, i u jednom dahu pročitala „Maddaddam“ trilogiju. Ali šta mislite o manje poznatom delu dobitnice Buker nagrade kako biste zadovoljili želju vaše prijateljice za Margaret Atvud? A ako stvarno nemate inspiracije, uvek možete pitati dobro informisanog knjižara.
Šta se događa u njenom životu?
Ona će ponovo postati deveruša. On se upravo zaljubio. Ona je na vrhuncu egzistencijalne krize i odgovarajuća knjiga je možda prava stvar koja će je izvući (predlozi: „
Ma, sve je sje*ano“ Marka Mansona, „
O ljubavi“ Alana de Botona, „
Odmahni rukom i kreni dalje“ Rejčel Holis). Šta god da se događa u njenom životu, postoji prikladna knjiga.
Sa ovakvim pristupom nudite više od običnog poklona. To je istovremeno izjava o namerama i potvrda prijateljstva. Tako šaljete poruku, „Hej, druže, život je dugo putovanje, a ja sam tu da te branim oružjem. Samo što umesto oružja nosim knjigu, zakočenu, napunjenu i spremnu da ti spasi život.“
Koji su joj omiljeni filmovi ili serije?
Da li ste znali da je „Umri muški“ snimljen po knjizi? Zove se „Nothing Lasts Forever“ autora Roderika Torpa, a film je zapanjujuće veran originalnom tekstu (samo što se glavni lik ne zove Džon Meklejn, već Džo Liland, a pokušava da spase ćerku, a ne ženu).
Hoću da kažem da su svi najbolji filmovi snimljeni po knjigama. To je suva istina koju sam proverio na internetu. Isto važi i za TV serije. A čak i kada je serija (izgovorite šapatom!) napravljena po „originalnom“ scenariju, možete se opkladiti da postoji knjiga koja je barem slična.
Dakle, sledeći put kada vaša prijateljica ili član porodice počne da priča o filmu ili seriji koja joj se sviđa, hvatajte beleške... dobro će vam doći u vreme Božića, ili za njen rođendan, ili sledeći put kada budete morali da se izvinjavate.
Da li voli lepe stvari?
Pa, vaša prijateljica možda ne čita mnogo, ali svakako ume da uredi policu i da je ulepša za Instagram. Više je esteta nego intelektualac i voli da se okruži lepim stvarima, zato što lep dom znači lep um i ko ima šta da kaže protiv toga?
Na tržištu je ogroman izbor prelepo ukoričenih knjiga iz posebnih edicija – onih koje mirišu na antičke biblioteke i zaboravljena sećanja. Rečeno je ranije i reći ćemo opet: istina je opšte prihvaćena da ljubitelj knjige koji poseduje lepe stvari sigurno želi i prelepu knjigu.
Jednostavno... pitajte
„Hej, Hana, pitam čisto onako“, neobavezno započinjete razgovor tokom socijalno distancirane šetnje u parku, „da ima jedna knjiga na svetu koju bi htela da pročitaš, a nikad nisi, koja bi to bila? Moja je, šta znam... Frojdova 'S one strane principa zadovoljstva' zato što... znaš, hoću više zadovoljstva u životu. A koja je tvoja?“
Tajna ovog metoda je u planiranju. Morate je pitati dovoljno ranije u odnosu na dan darivanja da zaboravi da ste je ikada pitali. Onda, kada dođe dan, raspametiće se koliko je dobro poznajete.
Mogli biste čak i da ublažite intenzitet ispitivanja tako što ćete pozvati prijatelje na večeru, sačekati da vaša žrtva saspe par čašica i pitate sve ljude oko stola, dok tajno hvatate beleške. Ova strategija je visoko rizična, naravno, jer ćete je možda samo podsetiti na knjigu koju želi da pročita, i koju će sutradan kupiti i pročitati. Ali ako uspete, vi ste čudo... i mesecima ćete biti u dobrim knjigama.
Autor: Met Blejk
Izvor: www.penguin.co.uk
Prevod: Borivoje Dožudić