Nekada davno jedan bogati čovek živeo je u Šangaju sa ženom, vatrenom hrišćankom, sa kojom je imao tri sina i tri ćerke. Devojčice su odrasle u obrazovane, kulturne i moderne žene, a status i bogatstvo njihove porodice privlačili su brojne prosce.
U doba velikih političkih i društvenih previranja tri sestre udale su se za uticajne muškarce i obezbedile sebi poziciju u vrhu društva. Svaka sestra našla je muža koji je savršeno odražavao njen karakter – jedna je volela novac, druga moć a treća Kinu.
Ovako bi glasila bajka o sestrama Sung, a
Jung Čang, koja je napisala vrlo popularne i, kritičari kažu, interesantne biografije Mao Cedunga i carice Cisi, sada je čitaocima ispričala priču o tri žene koje su, svaka na svoj način, oblikovale modernu Kinu.
Najstarija – Velika sestra – Ei Ling udala se za bogatog udovca H. H. Kunga i postala jedna od najbogatijih žena u Kini. Srednja sestra Čing Ling bila je udovica Sun Jatsena (Oca Kine, koji se pre nje udvarao njenoj starijoj sestri Ei, ali bez uspeha), da bi posle njegove smrti postala vatreni komunista i potpredsednik Maove komunističke Kine, i ponekad je zvali Crvena sestra.
Najmlađa – Mala sestra – Mei Ling postala je madam Čang Kajšek, prva dama pretkomunističke Kine.
Autorka lepo predstavlja tri vrlo upečatljiva i intrigantna lika. Obrazovane, moderne, šarmantne, tri sestre su rano u životu napravile svoj izbor i, svaka na svoj način i iz potpuno suprotnih političkih uglova, uticale na razvoj moderne Kine.
„Izabrala sam i ne žalim zbog toga“, rekla je pred kraj života Čing Ling, ubeđujući i sebe i druge.
Crvena sestra najmanje je dopadljiv lik, što je na neki način i razumljivo jer je autorka žestoki protivnik Maovog režima. Čing Ling je napravila potpuni preokret od Sunove udovice do Maove potpredsednice i iako njena ledena strogoća i gotovo mržnja prema sestrama deluju ekstremno, Jung Čang podseća i na neke tragične momente u životu Crvene sestre, koji su od nje napravili to što je bila – Sun ju je bez pardona ostavio da umre kako bi pobegao na sigurno. U tom napadu Sunovih rivala, Čing Ling je pobacila i više nikada nije mogla da ima decu. A onda se njena najmlađa sestra udala za Čang Kajšeka, koji je ubio muškarca koga je volela posle Sunove smrti – Denga Jendaa.
Najstarija sestra, optuživana da je gramziva bogatašica i bezobzirni profiter, u ovoj knjizi je predstavljena i kao posvećena sestra koja je brinula o svojoj porodici. Politička figura iz senke, Kajšekov savetnik i više majka nego sestra Maloj sestri.
Dok je Čing Ling bila Maov ambasador, tako je i Mei Ling bila glamurozni predstavnik svog često namćorastog muža, žena koja je svojim šarmom, stilom, lepotom i savršenim engleskim (sestre su bile prve Kineskinje koje su se školovale u SAD) osvojila Ameriku i zapadne lidere.
Sa dolaskom Komunističke partije na vlast i porazom nacionalista 1949. Velika i Mala sestra su otišle u egzil na Tajvan, da bi potom obe ostatak života provele u Americi. Sa Crvenom sestrom se nikada više nisu videle.
Od Kantona, preko Havaja, Njujorka, Moskve i Berlina, do Tajvana i Long Ajlenda, Čangova piše uzbudljivu, temeljno istraženu priču o ratu, intrigama, ljubavi i previranjima u Kini i vrlo nesvakidašnjim ženama.
Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik