Novi triler novinara i pisca Vanje Bulića „Savin osvetnik“ opet je prodrmao čitalačku publiku. I ovoga puta pripremio je intrigantnu avanturu za glavnog junaka, ratnog reportera Novaka Ivanovića, koji će uz pronicljivost i znanje uspeti da razreši misteriju dvostrukog ubistva.
Kakvu ste avanturu pripremili za glavnog junaka?
Pripremio sam mu iznenađenje i u poslovnom i u privatnom životu. Nekadašnji ratni reporter, ponovo je u odsjaju devedesetih godina i rešava enigmu ubistva jednog ministra i jednog monaha, tražeći u njima međusobnu povezanost. U privatnom životu, iako otac dvoje odrasle dece, dobija treće dete, što je takođe deo zapleta ove knjige.
Kao i u prethodnim knjigama, i ovde ste pisali o srpskoj istoriji i religiji. Šta je toliko zanimljivo da prosto treba da se zna?
Najbitnije je biti poznavalac istine o svom narodu, ko si, šta si, odakle si. Ta istina je dugo skrivana od nas, a kroz nastavni program učili smo samo istoriju pobednika. A ko ne poznaje greške iz prošlosti, ponovo će ih doživeti. Ista priča je i sa religijom.
Zašto Sveti Sava?
U svim anketama kada se traži odgovor na pitanje ko su najznačajniji Srbi, na prvom mestu je Sveti Sava. U romanu „Savin osvetnik“ priča o Svetom Savi je ključ za odgonetanje zagonetke ko je tajanstveni ubica samostrelom i zašto ostavlja na mestu zločina malu ikonu Svetog Save i drveni krstić sa Hilandara. U rat su mnogi otišli zadojeni svetosavljem. Neki od njih vratili su se kao bogataši, a većina kao razočarani ratnici.
Da li imate tremu kada izdate novu knjigu?
Pre bi se moglo reći da imam slatko osećanje iščekivanja da knjiga zaživi. A za taj deo je dobrim delom zaslužna marketinška služba Lagune, uz podsećanje da nema trika kojim se može prodati loša roba.
Na šta ste mislili kada ste napisali „Ko se ne osveti, on se ne posveti“?
To je stara srpska poslovica s kojom se ne slažem u potpunosti, ali se njome rukovode dva značajna lika u mojoj knjizi, a jedno od njih dvoje je dama. Želju za osvetom proizvodi mržnja, ništa manje snažno osećanje od osećanja koje donosi strastvena ljubav. Na koricama „Savinog osvetnika“ piše: „Ljubavna priča o prijateljstvu i izdaji, mržnji i osveti“. Reč je o ljubavnom trouglu čije skrivene kutke razotkriva Novak Ivanović i tako dolazi do ubice.
Metaforično, ko je „Savin osvetnik“?
U romanu je to razočarani ratnik koji u miru shvata da ga je izdao i prevario najbolji prijatelj. To je metafora za sve izdaje, u svim oblastima života, kada prevareni čovek smišlja osvetu. Osveta, naravno nije rešenje, ali je odlična tema za roman u kom se kopa po ljudskoj duši.
Šta je bila inspiracija za ovu knjigu?
Svakodnevni događaji na društvenoj i političkoj sceni. U gotovo svakom delu romana čitalac će prepoznati svakodnevicu.
Da li vam prija što vas nazivaju srpskim Denom Braunom?
Naravno, uz primedbu da se nikada neću poigrati istorijskim i religijskim činjenicama kao on. Naša istorija, natopljena svetosavljem, toliko je bogata da je nepotrebno bilo šta dodavati ili izmišljati. Triler priča u romanu plod je moje mašte.
Koliko su vaše knjige odraz društva u kom živimo?
U nekim delovima su i ogledalo društva. A ogledalo nikada nije krivo što odraz u njemu nije uvek lep.
Dok pišete, šta vam je namera?
Ja se pre svega zabavljam dok pišem i želim da se i čitalac tako oseća.
Izvor: Informer
Novinar: M. Krstajić