U okviru ciklusa tribina na provokativne teme iz književnosti i srodnih umetnosti u ponedeljak, 15. juna 2015, održano je nesvakidašnje književno druženje sa piscima Vanjom Bulićem i Pavlom Zelićem. Više od dva sata ovi Lagunini autori su zabavljali i intrigirali publiku u prepunoj sali u Domu omladine Beograda temama koje su se doticale žanrova poput istorijskog romana i trilera, popularne kulture – stripova i roto-romana, ali i malo poznatih ili čak namerno zaboravljenih i zataškanih činjenica iz naše bliske i dalje prošlosti.
„Žanr – pro et contra“ je bio naslov tribine na osnovu kojeg su pisci ali i pripovedači Bulić i Zelić gradili izlaganja usmerena pre svega na prezentaciju njihovih romana ali i na mnoštvo drugih tema koje izviru iz radnje tih dela. Bulić je govorio pre svega o aktuelnoj knjizi „Teslina pošiljka“, ali i o prethodnim avanturama njegovog junaka, novinara Novaka Ivanovića u bestselerima „Simeonov pečat“, „Jovanovo zaveštanje“ i „Dosije Bogorodica“, i o našim svetinjama, manastiru Hilandar, relikvijama Cetinjskog manastira, „Miroslavljevom jevanđelju“, bombardovanoj Narodnoj biblioteci u Drugom svetskom ratu, i o tome kako su mu ti predmeti i mesta poslužili kao zamajac za zaplete, pri čemu je poštovao istorijske činjenice i ljude na koje se odnose. Zelić je pak govorio o rekonstrukciji epohe u njegovom romanu „Peščana hronika“, kao što su posleratni period i omladinske radne akcije, ali i o zaboravljenom koncentracionom logoru Staro sajmište i o nedavnim događajima za vreme NATO bombardovanja, što su sve elementi koji se uklapaju jedan u drugi u ovom istorijskom trileru sa elementima fantastike.
Počev od serijala „Lun, kralj ponoći“ do Dena Brauna i počev od ličnih iskustava preko arhiva i biblioteka do savetnika i kritičara autori su predstavili i nastanak ovih uspešnih knjiga, ali i otkrili deo sebe u razgovoru koji je daleko prevazišao vremenska i tematska ograničenja.