U Domu kulture u Kostolcu, u okviru manifestacije „Novembarski dani kulture“, 13. i 19. novembra svoje književno stvaralaštvo predstavili su
Dr Nele Karajlić i
Bojan Ljubenović.
Dr Nele Karajlić je govorio o svojoj karijeri pevača i tekstopisca grupe „Zabranjeno pušenje“, o uticaju na omladinu koji je bend imao tokom prethodnih decenija, o svojoj ulozi u čuvenoj televizijskoj seriji „Top lista nadrealista“, kao i o pokretu Novi primitivizam, čiji je Nele Karajlić bio osnivač. S posebnom pažnjom Karajlić je govorio o prelomnom trenutku u svom životu kada je započeo pisanje i o romanima koje mu je objavila izdavačka kuća Laguna: „
Fajront u Sarajevu“, „
Solunska 28 – O novcu i strastima“, „
Solunska 28 – O prijateljstvu i izdaji“, „
Solunska 28 – O seksu, drogi i rokenrolu“. Karajlić je govorio o nagradi „Momo Kapor“, koju je dobio za roman „Solunska 28“, o znamenitim osobama iz sveta muzike, filma, umetnosti i sporta sa kojima se susretao tokom svog života, o saradnji sa Stefanom Milenkovićem i održanim zajedničkim koncertima, o novom romanu „Dosije Tesla“ koji piše, o radu na kvizu „Ja volim Srbiju”, kao i o daljim planovima u životu.
Naš poznati pisac, satiričar, aforističar i novinar Bojan Ljubenović održao je književno veče 19. novembra, takođe u Biblioteci u Kostolcu.
Bojan Ljubenović je autor tridesetak knjiga za decu i odrasle i dobitnik gotovo svih najvažnijih književnih nagrada iz oblasti satire. Njegove najpoznatije knjige za odrasle su: „
Da je bolje, ne bi valjalo“, „
Pisma iz Srbije“, „
Srbijo, Bog ti pomogo“, „
Ništa nije smešno“, „
Srbin kojekude“ i dr. Napisao je i više knjiga za decu, među kojima su i „
Zanimljivi bukvar“, „
Otkačena škola“, „
Tajne dedinog kofera“, „
Potraga za zlatnom strelom“ i dr. Njegove knjige su prevođene na mađarski, makedonski, italijanski, slovenački, bugarski, češki, slovački i ruski jezik.
Osim o knjigama, Bojan je pričao i o svom novinarskom radu za najpoznatije listove i portale u Srbiji, o ponudama za ekranizaciju njegovih knjiga, kao i o planovima za pisanje novih knjiga. Pisac je pročitao nekoliko delova iz svojih romana. Na pitanje da li mu je draže pisanje za decu ili za odrasle, odgovorio je – „Za decu, definitivno“, i dodao: „Pisati za decu je teže, ali je zadovoljstvo pisanja mnogo veće“. Dok piše za decu, priseća se dogodovština iz svog detinjstva, pa ih upliće u nove okolnosti. Napomenuo je da je pisati za decu mnogo iskrenije, jer je njihov svet lepši i rasterećeniji od ovog u kome žive odrasli.
Na kraju književne večeri pisac je odgovarao na pitanja posetilaca, zatim je potpisivao knjige brojnim zaljubljenicima u njegovo pisanje. Učenici novinarske sekcije Osnovne škole „Jovan Cvijić“ Kostolac iskoristili su ovu sjajnu priliku da sa piscem urade intervju za školske novine.
Obe književne večeri koje je moderirala Renata Minić, diplomirani bibliotekar savetnik, održane su u organizaciji Biblioteke u Kostolcu, Ogranka Narodne biblioteke „Ilija M. Petrović“ Požarevac i Centra za kulturu „Kostolac“, pod pokroviteljstvom Gradske opštine Kostolac.
Foto: Biblioteka Kostolac (Ogranak NB Požarevac)