Naizgled se činilo da Elvis ima sve – novac, zlatne ploče, žene, neverovatnu slavu, ali ispod svega toga, bio je veoma usamljen čovek navučen na lekove, u strahu da će svakog trenutka izgubiti sve što ima. U knjizi „Biti Elvis“, autor Rej Konoli prenosi nam životnu priču sanjara iz Tupela, koji je dostigao slavu kakvu niko nikad nije dostigoa ni pre a ni posle njega.
Konoli je rečima oslikao prelepu sliku. Ubacujući anegdote u priču o Kralju i njegovoj dugoj karijeri, autor nam priča priču o čoveku koji je bio izolovan zbog sopstvene naivnosti. Konoli piše o Elvisovim nesigurnostima koje su ga mučile još od kada je živeo u Tupelu. To je bio period koji je inspirisao Preslija da zbog svoje porodice bude što bolji, ali se ispostavilo da nije bio sposoban da se nosi sa tolikom slavom. Otišao je u Grejslend sa majkom koja je bila zavisna od pilula za mršavljenje i ocem koji nije mogao da zaboravi u kakvoj su bedi ranije živeli. Elvis se oslanjao na svog menadžera Tomasa Parkera i svako veče je bio sa drugom devojkom, jer je uvek imao osećaj da u svakom trenutku može da izgubi ono što je stekao zbog nestalne prirode slave.
Svi znamo kako se priča završava, ali sam početak je ono što je najteže za čitanje. Odluke koje Elvis donosi, vera u Parkera i borba da ga ozbiljno shvate, bili su početak onoga sa čim će tek da se bori ova rok zvezda i neostvareni glumac. Konoli piše da Elvis nije bio spreman da se nosi sa ovim, što je tačno, jer slava koju je doživeo bila je nešto neviđeno i naravno da za to nije mogao da bude spreman.
Konoli je lepo uklopio ono što je kao novinar istražio. Istraživanje za ovu knjigu dalo mu je uvid u istoriju muzike, a dobio je i priliku da intervjuiše i kultne umetnike koji su bili inspirisani Preslijem. Pominje i intervju sa Bobom Dilanom, kao i mnoge druge poznate umetnike na koje je Elvis uticao, kako bi nam pokazao koliko je ova rok zvezda ostavila traga. Teško je da Elvisa ne zamislimo kao podbulog pevača iz 70-ih, u belom kombinezonu, koji izgleda starije nego što jeste. Ta slika nam je zauvek urezana u sećanju. Ali setimo se da je mladi Džoni Keš 50-ih godina video Elvisa kako peva, što ga je inspirisalo da i sam snimi pesme. To nam pomaže da se prisetimo kakva je Presli bio zvezda i kako je imao moć da devojke izludi i najmanjim pokretom prsta.
Ova knjiga je potpuna slika Elvisovog života i karijere, i lepo prati uspone i padove Kralja roka. Daje nam uvid u život osobe koju smo mislili da poznajemo, ali to je samo iskrivljena slika slave sa kojom nije mogao da se bori. Elvis je poslednje dane proveo izolovan i paranoičan, što je posledica svega što se desilo pre toga. To je tužan ishod životne priče čoveka koji nije znao šta to drugi vide u njemu, koji je kritike primao k srcu i koji nikada nije prihvatio činjenicu da je najpoznatija osoba na svetu. Uostalom, ko bi to mogao da prihvati?
Autor: Džod Sloun
Izvor: theaureview.com
Prevod: Lidija Janjić