Ako ste u mladosti zavoleli kriminalistički žanr, morali ste se zadovoljiti prevodima stranih autora jer domaći nisu bili zanimljivi, ali su se vremena promenila i sada se možemo pohvaliti da su i domaći trileri odlični i da sasvim uspešno konkurišu „uvoznim“, a među istaknutim piscima takvih knjiga je svakako Vanja Bulić.
Ako je suditi prema interesovanju čitalaca za najnoviji Bulićev roman „Teodorin prsten“, Laguna je dobila još jedan bestseler jer je roman odlično primljen među čitaocima. Inače, ovo je sedamnaesta Bulićeva knjiga i po tome se on ubraja u najpopularnije domaće pisce.
Bulić, koga većina pamti kao izuzetnog novinara, urednika popularnog časopisa „Duga“, već deset godina se bavi i pisanjem romana, a za krimiće je našao svoj specifični „recept“ koji je uspešni spoj dva žanra: istorijskog i kriminalističkog, sa glavnim junakom Novakom Ivanovićem, koji se bavi istraživačkim novinarstvom.
Na ideju da kao podlogu za svoje trilere koristi neke srednjovekovne misterije, pre svega iz naše prošlosti, Bulić je došao, kako je ispričao za „Nedeljnik“, nakon posete Hilandaru, kada je napisao svoj prvi roman sa Novakom Ivanovićem – „Simeonov pečat“. Ne želeći da menja „tim koji pobeđuje“, Bulić otpočinje seriju romana u kojima su u središtu priče neke malo poznate pojedinosti o našem srednjovekovnom kulturnom blagu, a svako rešenje je plod istrage autorovog glavnog junaka.
Knjiga je sedmi roman iz serijala u kome Novak Ivanović rešava još jednu misteriju iz epohe Nemanjića i pri tome pomaže, sa svojom koleginicom iz novina, inspektoru Periću da reše tri ubistva koja se neposredno odnose na prsten srpske kraljice Teodore, majke cara Dušana.
Tokom protekle decenije Bulić je proučio autentične izvore vezane za srpsku prošlost, gde je našao dovoljno građe za veoma zanimljive i uzbudljive zaplete, pa danas može s punim pravom da ponese naziv srpskog Dena Brauna.
Artefakt po kome je najnoviji roman dobio ime „Teodorin prsten“ nije izmišljena starina već dragoceni eksponat koji se može videti u beogradskom Narodnom muzeju, a njegov izgled krasi i naslovnu stranu knjige.
Prsten je pronađen u jednom grobu u manastiru Banjskoj, a legenda vezana za prsten kaže da će umreti svako ko ga stavi na ruku.
Bulić je iskoristio legendu o kletvi koju nosi prsten kao važan deo zapleta i tako uveo u priču, ni manje ni više, ubistvo troje ljudi. Mesto radnje je jedna velika modna revija u Beogradu, od koje svi učesnici mnogo očekuju, ali u roku od samo dva sata troje ljudi biće ubijeni.
Veliki odziv čitalaca je takav da predstavlja novi podstrek za Vanju Bulića da se, kako je sam izjavio na promociji, lati pisanja novog krimića i čak saopšti njegov naslov „Savin osvetnik.“
Čekamo i tu novu priču sa nestrpljenjem!
Autor: Vera Kondev
Izvor: Nedeljnik