Knjiga „Broz protiv Tita“ autora Pere Simića koja govori o tome kako je zaista počeo raspad Jugoslavije nalazi se u prodaji.
U osamdesetoj godini života, septembra 1972, Josipu Brozu Titu se učinilo da „smo sa demokratijom otišli u preveliku širinu“ i „da se moramo vratiti nazad tamo gde smo grešili i pustili da se ode predaleko“. Bio je to znak za napuštanje titoizma, koji je Tita učinio svetski poznatim političarom, a Jugoslaviju najprosperitetnijom zemljom Istočne Evrope.
Neprikosnoveni vladar socijalističke Jugoslavije od 1944. do svoje smrti 1980. godine, Josip Broz Tito je u poslednjih osam godina života u suštini poništio sve ono po čemu su ga i svet i istorija prepoznavali i prihvatali. Odlučio je da, uz podršku svog najbližeg saradnika Edvarda Kardelja, Jugoslaviju i njenu vladajuću partiju vrati dvadesetak godina unazad, da rasparča centralizovanu i koherentnu državu, da napusti političku filozofiju koja ga je posle razlaza sa Staljinom učvrstila kao vođu ne samo najsnošljivije i najprosperitetnije zemlje Istočne Evrope nego i pokreta nesvrstanih zemalja koje su se izmakle blokovskoj podeli sveta.
Odlučio je da okrene leđa „titoizmu“.
Koji su sve uzroci doveli do ovakvog raspleta, šta su bili objektivni a šta subjektivni razlozi za ovaj zaokret, koliko su u predstojećem krvavom raspadu Jugoslavije igrali ulogu stari nacionalni antagonizmi južnoslovenskih naroda, koliko ustav iz 1974, a koliko reformski kurs i nezaustavljiva liberalna politička strujanja u jednoj već okoštaloj i istrošenoj ideološkoj matrici – pitanja su na koja u svom nepristrasnom istraživanju različitih uzroka raspada Jugoslavije postavlja publicista Pero Simić.
Okosnicu knjige predstavlja stenogram sa Titovog razgovora sa rukovodstvom Srbije, maja 1971. godine, koji se sada prvi put predočava javnosti. Sam Tito je rekao da je ovo bio najteži razgovor u njegovoj karijeri i da tako s njim niko nikad nije razgovarao.
„Kazna za Titov povratak ideologiji sopstvene mladosti brzo je stigla. Za četiri godine akumulacija jugoslovenske privrede je prepolovljena, a u poslednjoj godini njegove vladavine Jugoslavija je dostigla onaj stepen ekonomske zavisnosti od Sovjetskog Saveza i njegovih satelita koji je imala pre Titovog odvajanja od sovjetskog diktatora Josifa Visarionioviča Staljina“, istakao je Pero Simić.
O nepoznatim stranicama iz Titove biografije i kontroverzama iz naše novije prošlosti, Pero Simić je pisao i u mnogim drugim srpskim i jugoslovenskim listovima i časopisima, a u inostranstvu u Večernjoj Moskvi i bečkom Forumu. Hrvatski i slovenački istoričari i novinari proglasili su ga 2009, odnosno 2010. godine, za „najboljeg poznavatelja Tita u svijetu“ i za „najvećeg svetskog titologa“. Osim u republikama bivše Jugoslavije, Simićeva biografija Josipa Broza Tita objavljena je i u Poljskoj, Bugarskoj, Austriji i Nemačkoj.
Knjigu „Broz protiv Tita“ možete kupiti u svim knjižarama Delfi i Laguninim klubovima čitalaca, kao i na sajtovima www.laguna.rs i www.delfi.rs.