Laguna - Bukmarker - Svetski dan knjige: Kako je nastao praznik posvećen svim knjigoljupcima? - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Svetski dan knjige: Kako je nastao praznik posvećen svim knjigoljupcima?

Svake godine se 23. aprila širom sveta slavi Svetski dan knjige i autorskih prava. To je dan kada ljubitelji književnosti imaju savršen izgovor da kupe samo još jednu knjigu – jer, svi znamo, knjiga nikad dosta.



Ali zašto se ovaj dan proslavlja baš 23. aprila? UNESCO je 1995. godine izabrao ovaj datum jer se davne 1616. godine desilo nešto neverovatno: preminula su dva giganta svetske književnosti – Migel de Servantes Saavedra i Vilijam Šekspir. Doduše, ne baš istog dana (kriva je razlika između gregorijanskog i julijanskog kalendara), ali simbolika je bila prejaka da bi se ignorisala.

Ljubav, knjige i ruže – kako to rade u Kataloniji

U Kataloniji ovaj praznik ima dodatni šmek. Tamo se 23. aprila slavi i Dan Svetog Đorđa, koji je prema legendi ubio aždaju iz čije je krvi nikla – ruža! Zato se tog dana u Barseloni odigrava nešto veoma posebno – ulice su prepune tezgi s knjigama i ružama koje se međusobno daruju. Neka neko kaže da nema romantike u 21. veku!

Zanimljivosti koje (verovatno) niste znali o knjigama:
 
  • U svetu je objavljeno preko 130 miliona naslova – i sve ih želimo u svojoj biblioteci.
     
  • Najduža rečenica u književnosti ima 823 reči. Napisao ju je Viktor Igo u „Jadnicima“, jer zašto da ne.
     
  • Prva knjiga otkucana na pisaćoj mašini su „Doživljaji Toma Sojera“. Hvala Marku Tvenu i na priči i na tipkama.
     
  • Tri najčitanije knjige svih vremena su: Biblija, knjige o Hariju Poteru i citati Mao Cedunga. Neobično društvo, ali šta im fali.
     
  • Da biste pročitali sve knjige na svetu, trebalo bi vam otprilike 60.000 godina – i to ako ne spavate, ne jedete i ne gledate serije. U prevodu – ne radite ništa osim što čitate.
     
  • I da, 68% kupaca knjiga su žene. Dame, naklon do poda.
     
  • Zanimljivo je i to da većina čitalaca izgubi interesovanje na 18. stranici ukoliko im nešto „ne leži“. Laguna savetuje sledeće: izdržite barem do 50. Isplati se!
     
  • Najveća biblioteka na svetu je Kongresna biblioteka u Vašingtonu sa oko 30 miliona knjiga. To je (otprilike) 30 miliona razloga da se tamo izgubite na nedelju dana (a ovde pogledajte i najzanimljivije biblioteke).
     
  • Pisci mogu postati milijarderi – pitajte Dž. K. Rouling.
     
  • U Argentini je jedna izdavačka kuća objavila knjige koje se samounište ukoliko ih ne pročitate na vreme. Idealno za one kojima je potreban dodatan podstrek da se izvuku iz čitalačke blokade.
     
  • Alisa u Zemlji čuda“ je bila zabranjena u Kini jer – životinje pričaju. Šta bi tek rekli za „Životinjsku farmu“?
     
  • Najduži roman ikada napisan je „Traganje za izgubljenim vremenom“ Marsela Prusta. Ali nećete izgubiti vreme ako ga pročitate jer je to jedan od klasika svetske književnosti.
     
  • A da li ste znali da je Virdžinija Vulf pisala stojeći? (A ko od pisaca je takođe imao „bubice“, pročitajte ovde.)

Zašto volimo ovaj dan?

Zato što nas knjige menjaju. Vode nas na mesta na koja ne možemo da otputujemo ni u snovima. Spajaju nas s ljudima koje nikada nećemo sresti. I bude u nama ono najlepše – znatiželju, saosećanje, maštu.

U Laguni ovaj dan obeležavamo baš kako dolikuje – novim naslovima, sniženjima koja mame osmeh i porukom: Čitajte i poklanjajte. Jer knjiga je poklon koji se večno pamti!


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
jelena bačić alimpić o romanu krojač priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega ljubavi laguna knjige Jelena Bačić Alimpić o romanu „Krojač“: Priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega – ljubavi
09.05.2025.
Nedavno je Jelena Bačić Alimpić objavila svoj novi roman pod nazivom „Krojač“. To je roman o onima koji su krojili život uprkos smrti, o tajnama koje su ostale sačuvane u šavovima odela i o sudbini, k...
više
đorđe bajić šta donosi prvi trilerfest video  laguna knjige Đorđe Bajić: Šta donosi prvi Trilerfest? [video]
09.05.2025.
Uoči Trilerfesta, prvog regionalnog festivala trilera i kriminalističkog žanra, koji se od 16. do 18. maja održava u Domu omladine Beograda, u emisiji „Hajde da razgovaramo“ gostovao je pisac i scenar...
više
prikaz romana gubitak slike ili planinom sijera de gredos povratak smisla laguna knjige Prikaz romana „Gubitak slike ili Planinom Sijera de Gredos“: Povratak smisla
09.05.2025.
Roman „Gubitak slike“ jedan je od najambicioznijih i najopsežnijih narativnih poduhvata austrijskog nobelovca Petera Handkea (1942), koji sabira mnoge tematske i stilske osobenosti njegovog celokupnog...
više
prikaz zbirke o čemu ne govorimo osećaj za kraj laguna knjige Prikaz zbirke „O čemu ne govorimo“: Osećaj za kraj
09.05.2025.
Njene teme su telo, bolovi koje trpi i bolesti s kojima se bori. Junakinje – i slavne i anonimne – suočene su sa istom mukom. Fizička nemoć i telesna patnja uslovljavaju izolaciju i povlačenje u sebe,...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.