Ako zatvorite oči i zamislite najuzbudljiviju temu koju biste mogli da izučavate, sve su prilike da vam bibliologija neće pasti na pamet. Kada sam saznala da mi je to jedan od prvih predmeta na prvoj godini na Biblijskom institutu, nisam se baš oduševila. Bibliologija? Stvarno? Zašto ne nešto malo uzbudljivije, recimo Rimljani ili Galati? Učenje bibliologije me je asociralo na suve i prašnjave police sa knjigama i stare učenjake koji provode sate bistreći detalje u prastarim spisima. Baš zabavno.
Međutim, iako je bibliologija na početku bila obavezan predmet, počela sam da u njoj nalazim pravo uzbuđenje i divljenje umesto dosade koju sam očekivala.
Šta je bibliologija?
Bibliologija možda izgleda kao velika reč, ali je zapravo samo doktrina biblije. Završetak „ologija“ znači „nauka o“, dok početak „biblio“ znači „o knjizi ili knjigama“. „Biblio“ je nastalo od grčke reči za „papirus“. Papirus je bio vrsta papira na kojoj je prvobitno zapisana reč božja – mnoštvo svitaka koje su vekovima pažljivo prepisivali pisari. Ali više o toj temi nekom drugom prilikom. Oblik množine ove grčke reči bio je „biblia“ i imao je značenje „knjige“.
Dakle kada učimo bibliologiju, izučavamo knjigu – Bibliju – kako je nastala i šta nam govori o sebi.
Zašto nam je potrebna bibliologija?
Bibliologija nam daje odgovore, dokaze i istorijske zapise o tome gde je Biblija nastala, kako je pisana i kako je čuvana do danas. Potvrđuje našu veru u autentičnost i ispravnost Svetog Pisma. Drugim rečima, bibliologija nam je potrebna zato što nas uverava da je knjiga u koju verujemo i na kojoj zasnivamo svoje živote ispravna.
Osnove bibliologije
Kada se uči o Bibliji, važno je početi sa osnovnim činjenicama i postaviti temelj. Šta je ova knjiga? Ko ju je napisao? Odakle potiče?
Biblija kaže ovo o sebi:
„Sve je pismo od Boga dano, i korisno za učenje, za karanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi,
Da bude savršen čovjek Božij, za svako dobro djelo pripravljen.” -2. Timoteju 3:16-17
Daničić-Karadžić 1865.
Prva osnovna činjenica u bibliologiji je da Biblija predstavlja božje misli i reči, njena svrha je da čoveku prenese njegovu istinu.
Drugo, Bibliju je pisalo četrdeset različitih autora kroz period od 1600 godina. Ovi autori dolaze iz različitih sredina, različito su vaspitavani, imali su različite životne okolnosti i različite karaktere, što je uslovilo različite stilove pisanja u različitim knjigama Biblije.
I šta je sledeće?
Verujemo da je Biblija apsolutno savršena i istinita u svakom smislu. Bog je smislio i mudro napisao i sačuvao svoju reč. Istina koju otkriva o sebi i Isusu Hristu zavređuje da se za nju živi i umre. Dok nastavljamo izučavanje detalja bibliologije, naći ćemo sve više razloga da verujemo da je njena poruka jedini put do pravog života.
Autor: Ana Višart
Izvor:
e360bible.org
Prevod: Borivoje Dožudić
Foto: Pixabay