Laguna - Bukmarker - Sporazumevanje sa prošlošću – preminuo Ginter Gras - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Sporazumevanje sa prošlošću – preminuo Ginter Gras

Nakon nekoliko mirnih dana, bez velikih vesti i događaja, u ponedeljak je jedna vest posebno odjeknula. Preminuo je Ginter Gras. Svet je ostao bez velikog pisca, „politički angažovanog građanina, koji je po zanimanju pisac i grafičar“, kako je sebe opisao Ginter Gras u jednom od poslednjih intervjua.
 
Rođen je u Gdanjsku 1927. od oca protestanstke vere i majke katolkinje poljskog porekla. Prvu zbirku pesama objavio je 1956. godine. Zatim su usledile pozorišne drame „Ujak“ i „Poplava“. Ginter Gras je široj čitalačkoj publici poznat kao autor romana „Limeni doboš“ („Die Blechtrommel“), objavljenog 1959. godine (po kojem je i snimljen film 1979).
 
Zatim su usledila dela „Mačka i miš“ („Katz und Maus“, 1961) i „Pseće godine“ („Hundejahre“, 1963). Zajednička nit koja ih povezuje tiče se uspona nacizma i ratnog iskustva u jedinstvenoj kulturnoj sredini Gdanjska i ušća Visle. Roman „Pseće godine“, koji mnogi smatraju nastavkom „Limenog doboša“, opisuje prostorno izmešane etnicitete i složenu istorijsku pozadinu.

Usledio je period Grasovog angažmana u Socijaldemokratskoj partiji Nemačke, koji je ujedno i period plodnog stvaralačkog rada. Bogat književni opus doneo mu je brojne ugledne književne nagrade i intelektualne počasti.

Kada je, međutim, 1999. dobio Nobelovu nagradu za književnost, mnogi su smatrali da je ovo prestižno priznanje moglo i da sačeka zbog Grasovih nepopustljivih i ponekad nepopularnih političkih stavova. Gras se 2002. godine vraća u sam vrh svetske knjiženosti knjigom „Hodom raka“. Ova novela, čiji se glavni likovi prvo pojavljuju u „Mački i mišu“, smatra se Grasovim najuspešnijim delom. Objavljivanje memoarske proze „Ljušteći luk“ 2006. naročito je izazvalo kontroverze i pretvorilo se u javni skandal, jer je tu Gras prvi put progovorio o svom učešću u nacističkim vojnim formacijama.
 
Gras je dobio mnoštvo međunarodnih nagrada, a 1999. godine primio je najviše književno priznanje: Nobelovu nagradu za književnost. Njegova književnost se obično svrstava u umetnički pokret „Vergangenheitsbewältigung“, što grubo prevedeno znači „sporazumevanje sa prošlošću“.
 
Izdavačka kuća Laguna je u okviru projekta „Odabrana dela Gintera Grasa“ objavila knjige „Limeni doboš“ i „Pseće godine“, a uskoro će se pred čitaocima naći i knjiga „Mačka i miš“ čime će biti kompletirana tzv. gdanjska trilogija.

Ginter Gras je umro u nemačkom gradu Libeku. Imao je 87 godina.


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
pokažite ljubav kroz knjigu akcija mesec ljubavi od 10 februara do 9 marta 2025  laguna knjige Pokažite ljubav kroz knjigu: akcija „Mesec ljubavi“ od 10. februara do 9. marta 2025.
25.02.2025.
Knjiga je divan poklon za svaku priliku, a uz akciju „Mesec ljubavi“ i nezaobilazan, ukoliko želite nekom da pokažete ljubav i privrženost. Od 10. februara do 9. marta 2025. u svim Delfi knjiža...
više
uvek najbolji naslovi na akciji 3 za 999 od 3 do 28 februara 2025  laguna knjige Uvek najbolji naslovi na akciji „3 za 999“ – od 3. do 28. februara 2025.
25.02.2025.
Započinje omiljena akcija svih knjigoljubaca koja nikada ne razočara! Od 3. do 28. februara 2025. očekuje vas sjajan izbor knjiga na akciji „3 za 999“, koja važi u svim Delfi knjižarama, kao i ...
više
uzbudljiv triler koji vas vraća u doba inkvizicije promocija knjige rizničar tajni zorana petrovića 25 februara laguna knjige Uzbudljiv triler koji vas vraća u doba inkvizicije: promocija knjige „Rizničar tajni“ Zorana Petrovića 25. februara
25.02.2025.
Promocija knjige „Rizničar tajni“ Zorana Petrovića biće održana 25. februara u 18 sati u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC. Pored autora, govoriće Dragana Kovačević, književna kritičarka ...
više
o onome što nas i plaši i spaja knjiga priča slavenke drakulić o čemu ne govorimo u prodaji od 27 februara laguna knjige O onome što nas i plaši i spaja: knjiga priča Slavenke Drakulić „O čemu ne govorimo“ u prodaji od 27. februara
25.02.2025.
U Laguninoj ediciji „Bez prevoda“ kao 27. knjiga biblioteke objavljena je knjiga priča ugledne regionalne književnice Slavenke Drakulić „O čemu ne govorimo“. Sadrži šesnaest priča o onome što nas isto...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.