Adaptiran u brod za krstarenje,
Sudan je 1933. dočekao spisateljicu i nadahnuo je prva poglavlja njenog kriminalističkog romana. Danas brodić svim ljubiteljima istorije nudi luksuzno putovanje kroz vreme.
Sa blistavocrnim trupom, drvenarijom i atmosferom bel epoka, parobrod
Sudan, sagrađen 1885, koji je nadahnuo britansku spisateljicu
Agatu Kristi, čini se da prkosi vremenu nastavljajući da prenosi Nilom, već godinama, legendu o „kraljici krimića“.
Otmenost broda dugog 73 metra i širokog 14,5 metara, privezanog u Asuanu na jugoistoku Egipta, izdvaja se među ostalim često običnim brodićima.
I uprkos pandemiji koronavirusa koja je primorala kompanije za krstarenja da ostanu mesecima zatvorene,
Sudan je u oktobru brzo nastavio sa radom. „Odmah smo dobili rezervacije“, kaže Amir Atija, direktor broda za krstarenje. „Ambijent ovog putovanja“ nadahnuo je prva poglavlja romana „
Smrt na Nilu“ Agate Kristi, objavljenog 1937, potvrdio je gospodin Atija francuskoj novinskoj agenciji. Delo je i dalje aktuelno jer još jedna filmska adaptacija čuvenog romana, u režiji Keneta Brane, treba da se pojavi 2021.
Sagrađen za egipatsku kraljevsku porodicu pre nego što je adaptiran u brod za krstarenje 1921,
Sudan je 1933. bio domaćin spisateljice, autorke 66 romana, i njenog supruga, arheologa Maksa Malovana. Nekoliko puta napuštan, brod je doživeo preporod kad ga je jedan francuski putnik otkupio i renovirao dvehiljaditih godina.
Putovanje kroz vreme
Danas brod više ne koristi ugalj kao nekada, već dizel i solarnu energiju, a 67 zaposlenih se danonoćno brine o njemu i održava brod koji broji 23 sobe i apartmana. Spisateljičin apartman je i dalje najpopularniji, a „rezervisan je i do dve godine unapred“, kako tvrdi gospodin Atija. Pogled sa drvenog mosta na palme i peščane obale Nila iz stolica od ratana isti je kao u vreme Herkula Poaroa, legendarnog belgijskog detektiva iz romana Agate Kristi. A u Asuanu putuje se kroz vreme i u hotelu
Old Katarakt, koji je takođe zadržao tragove njenog boravka.
Od izgradnje 1899, luksuzni
Old Katarakt bio je omiljeno sastajalište državnika, umetnika i svetske krupne buržoazije. Vinston Čerčil, egipatski nobelovac Nagib Mahfuz i „skoro svi francuski predsednici u poslednjih četrdeset godina“ boravili su ovde, po rečima gospodina Šovera. Ali, kako kaže, pre svega „da bi videli gde je Agata Kristi napisala prva poglavlja“ njenog egipatskog romana koji privlači ljude iz celog sveta.
Preuzeto sa:
lefigaro.fr
Prevod: Maja Mihajlović