Laguna - Bukmarker - Saveti za pisanje Malin Sten - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Saveti za pisanje Malin Sten

Mnogo čitajte i mnogo pišite!

Čitajući ono što su napisali drugi ljudi, stičete uvid u različite načine pripovedanja. Naravno, ne treba nikoga da imitirate – pokušajte da otkrijete sopstveni jezik. To ćete postići jedino ako mnogo pišete. Dakle, počnite da eksperimentišete sa rečima!

Foto: Emil Malmborg

Početak i kraj
 
Ako ste planirali da napišete duži tekst, recimo knjigu od nekoliko poglavlja, bilo bi dobro da znate kako će se završiti i kako da počnete. Uopšte nije loša ideja da prvo napravite kratak sinopsis priče pre nego što počnete. Tako ćete videti da li priča „pije vodu“ i da li nešto treba da dodate ili izbacite da bi bila uzbudljivija. Primetićete da ponekad tekst ide svojim putem i ne želi da prati vaš plan. Ali nije važno – vi odlučuje!

Dorađujte tekst!

Čak i kada ste zadovoljni onim što ste napisali, dobro je da ostavite tekst da malo odstoji i „sazri“. Tekst skoro uvek može da bude malo bolji. Kada sledeći put budete čitali to što ste napisali, skoro sigurno ćete uvideti da nešto može da se prepravi ili izbaci.

Dajte nekome da pročita to što ste napisali – i slušajte kritike

Nije uvek lako prihvatiti kritiku, naročito kada neko kritikuje nešto toliko lično kao što je vaš tekst. Ali često se iz kritike može nešto naučiti. Nemojte se naljutiti, već izbrojte do deset i razmislite. Možda se ta osoba žali upravo na neku stvar koja će biti bolja ako je samo malo promenite.

Krenite na kurs

Ako je vašim prijateljima dosadilo da čitaju sve što napišete, krenite na kurs pisanja. Tamo ćete upoznati ljude koji su zaljubljeni u pisanje, koji vaše tekstove shvataju ozbiljno i koji će vam pomoći da se razvijete. Neke institucije ili kompanije organizuju kurseve pisanja. Mnogi autori imaju na svojim sajtovima ili društvenim mrežama besplatne kurseve ili savete za pisanje. Raspitajte se u lokalnoj biblioteci – možda bi mogli da organizuju radionicu?

... i želite da objavite svoj tekst?

Učestvujte u spisateljskim takmičenjima!

Ako želite da vas objave, možete se prijaviti na svakojaka spisateljska takmičenja. Mnogi časopisi, sajtovi i izdavači organizuju takmičenja (takođe za decu i mlade ljude) gde se pobednički rad objavljuje. Obratite pažnju!

Predajte svoje radove časopisima

Neke novine objavljuju kratke priče ili pesme čitalaca u svakom broju. Postoje i sajtovi na internetu koji objavljuju tekstove čitalaca. (Neke dnevne novine imaju posebne stranice za decu i mlade ljude na kojima možete ostaviti svoj tekst). Ne budite stidljivi! Predajte tekstove! Najgore što može da se desi je da vas odbiju. (A onda pokušajte ponovo).

Predajte svoje radove izdavačima knjiga

Nije lako objaviti knjigu, ali ako je to vaš san, sigurno morate da pokušate! Pošaljite tekst izdavačima za koje smatrate da će biti zainteresovani. Pre nego što pošaljete:  1. Nemojte biti u žurbi. Ako ste rešeni da vaš tekst bude dobar, morate na njemu naporno raditi. 2. Pročitajte ga PAŽLJIVO da ne biste poslali tekst prepun grešaka iz nepažnje. 3. Potražite odgovarajuće izdavače na internetu. Posetite sajt izdavača i pogledajte kakve knjige objavljuje. (Nema svrhe slati poeziju izdavaču koji objavljuje samo knjige o ekonomiji). 4. Skoro svi izdavači imaju na svojim sajtovima uputstva za ambiciozne mlade pisce. Često ćete naći i savete za pisanje i informacije šta treba da radite kada im šaljete svoje radove. 5. Potpuno je u redu poslati isti tekst na više adresa istovremeno – ali u tom slučaju napomenite da isti tekst čita više izdavača.

Ne odustajte!

Astrid Lindgren nije bila uspešna kada je prvi put poslala svoj rad. Zato ne klonite duhom i probajte ponovo! Ako vam je izdavač napisao zašto neće da objavi vašu priču ili pesmu, moža ne bi bilo loše da prihvatite kritiku i primenite je. Imajte na umu da u izdavačkim kućama rade profesionalci i zato koristite njihovo znanje.

Autor: Malin Sten
Izvor: malinstehn.se
Prevod: Borivoje Dožudić


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
radno vreme knjižara delfi i korisničkog centra tokom novogodišnjih i božićnih praznika laguna knjige Radno vreme knjižara Delfi i korisničkog centra tokom novogodišnjih i božićnih praznika
27.11.2024.
Obaveštavamo Vas da su 1, 2. i 7. januar neradni dani pa nećemo vršiti obradu i slanje porudžbina u tom periodu, već prvog sledećeg radnog dana. Porudžbine napravljene nakon 8. januara će biti ...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
27.12.2024.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
prikaz knjige neksus da li je tehnologija zaista svemoguća  laguna knjige Prikaz knjige „Neksus“: Da li je tehnologija zaista svemoguća?
27.12.2024.
Svega dva meseca nakon izlaska originalnog izdanja, beogradska Laguna je objavila najnovije delo Juvala Noe Hararija. Knjigom „Neksus“, izraelski istoričar predstavlja istoriju naroda iz ugla informac...
više
pesnici (ne) umiru priče o pogrebima tri naša slavna pesnika, i četvrtom koji nikako nije hteo da umre  laguna knjige Pesnici (ne) umiru: Priče o pogrebima tri naša slavna pesnika, i četvrtom koji nikako nije hteo da umre…
27.12.2024.
Đura Jakšić, pesnik, pripovedač, dramski pisac i slikar, rođen je u Banatu, u Srpskoj Crnji 27. jula 1832. godine, u svešteničkoj porodici. Pravo ime bilo mu je Georgije. Studirao je slikarstvo u Pešt...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.