Kako zamišljate internet? Koje je boje? Kako internet zvuči? Možda zvuči čudno, ali ova pitanja sam čula u nekoliko navrata u poslednjih nekoliko meseci, na podkastima i u razgovorima o knjigama; možda zato što smo proveli toliko vremena okupljajući se „onlajn“ sada čeznemo za novim zaključcima, ili pak načinima da „onlajn“ svet učinimo opipljivijim. Odgovori na ova pitanja variraju od „prozirnog“ do „kartoteke“. Međutim, sajt
Listen to Wikipedia pruža jedan tanani, sladak odgovor: na njemu se ispravke koje činimo na Vikipediji pretvaraju u ambijentalnu muziku u realnom vremenu.
Prema rečima tvorca ovog sajta, Mahmuda Hašimija, koji je zajedno sa Stivenom Laporteom radio na ovom projektu: „
Listen to Wikipedia predstavlja kroz pulsirajuće krugove rast Vikipedije u realnom vremenu, prikazuje kako se unose intervencije u tekstove, jedna po jedna“. Zvona označavaju dodatke u tekstovima, žičani instrumenti skraćivanje teksta; manje prepravke se čuju kao viši, a veće kao dublji tonovi. Muzika koja time nastaje je zaista opuštajuća i prijatna.
Uz muziku, tu je i propratni vizualni užitak: za svaku prepravku se pojavljuju krugovi (zeleni za prepravke anonimnih autora, ljubičasti – botova, a beli – registrovanih korisnika). Nazivi članaka sa Vikipedije se pojavljuju i nestaju na ekranu, što posetioce ovog sajta može navesti da istraže do tada nepoznatu temu – ili ih jednostavno podsetiti da je obim sveukupnog ljudskog znanja daleko širi od njihovog ličnog. Posetioci su takođe u mogućnosti da suze opseg članaka sa Vikipedije, koji stvaraju muziku koju slušaju, koristeći se heštegovima koji označavaju njihova interesovanja.
Sajt
Listen to Wikipedia je inspirisan projektom Maksimilijana Laumajstera
BitListen, koji se nekada zvao
Listen to Bitcoin, koji od svake bitkoin transakcije generiše tonove u realnom vremenu.
BitListen je za nijansu manje opuštajuć od
Listen to Wikipedia, verovatno zbog tonova koji generiše, ili možda zato što je ta muzika podsetnik da kripto-valute uzimaju prevlast na našoj planeti, umesto da to čini okrepljujući priliv zajedničkog znanja.
Saznajte više i poslušajte zvuke Vikipedije
ovde.
Autor: Voker Kaplan
Izvor: lithub.com
Prevod: Aleksandra Branković