Samo zato što ste kupili ili pozajmili knjigu, ne znači da ćete je sigurno i pročitati do kraja – ili čak uopšte početi da je čitate. Zapravo, praksa sakupljanja knjiga koje ne čitamo je toliko učestala da Japanci čak imaju i reč za nju: cundoku. Iako je nemoguće tačno utvrditi koji su to naslovi koje ljudi najčešće ne pročitaju do kraja, neko je ipak pokušao da dođe do približnog odgovora.
„Independent“ je objavio članak u kome navodi da je 2013. godine Gudrids (
Goodreads) sakupio odgovore svojih članova na pitanje od kojih klasičnih dela su odustali i nikada ih nisu završili. Na prvom mestu našla se knjiga „Kvaka 22“ Džozefa Helera, a pratila su je četiri čuvena obimna dela: Tolkinov „Gospodar prstenova“, „Uliks“ Džejmsa Džojsa, „Mobi Dik“ Hermana Melvila i „Pobunjeni Atlas“ Ajn Rend.
Međutim, neobično je to da se nijedan od navedenih klasika nije našao na sveukupnoj listi knjiga koje čitaoci ne pročitaju do kraja. Na njoj su se iznenađujuće u vrhu pozicionarala neka od najpoznatijih savremenih dela: „Upražnjeno mesto“ Dž. K. Rouling, „Pedeset nijansi – Siva“ E. L. Džejms, „Jedi, moli, voli“ Elizabet Gilbert, „Muškarci koji mrze žene“ Stiga Lašona i „Zlica: život i vreme Zle Veštice Zapada“ Gregorija Magvajera.
Autor: Elen Gutoski
Izvor: mentalfloss.com
Prevod: Dragan Matković