Životopis rimskog imperatora i filozofa koga su hrišćani proglasili za otpadnika.
Istorijski roman „Julijan“, pored romana „Konstantin“ i „Dioklecijan“, spada u opus magnum Ivana Ivanjija jer verodostojno i uverljivo oživljava vreme i okolnosti u kojima se u Rimskom carstvu širila i ustoličila nova religija Hristovih sledbenika.
Poslednji roman iz Ivanjijeve trilogije o rimskim carevima poteklom sa naših prostora, „Julijan“ je priča o nadarenom i obrazovanom vladaru koji je poslednji pokušao nemoguće: da u Rimsko carstvo vrati mnogobožačku religiju predaka, zbog čega je bio anatemisan i prozvan Apostata (otpadnik).
Julijan je živeo samo 27 godina, a politikom je počeo da se bavi sa dvadesetak godina, jer je prvo hteo da bude sveštenik pa onda filozof. Nespreman je postao vojskovođa, ušao je u Galiju i dobijao bitke čitajući Cezara i, na kraju, prevaren i izdat, poginuo herojskom smrću prilikom opsade persijskog grada Ktesifona na Tigru.
Njegove mladićke godine u Atini, kada se posvetio proučavanju helenske književnosti i filozofije i družio sa najznačajnijim misliocima i umetnicima onoga vremena, njegova pravičnost, uzdržanost i skromnost kao rimskog cezara, „dostojnog da vlada drugima jer je umeo da vlada sobom“, i nadasve njegov kratak a bogat i ispunjen život – najviše su razgorevali maštu pokolenja jer je Julijan, od svih stotinak rimskih careva, bio jedini koji je svojim plemenitim pregnućima i kratkotrajnom vladavinom ostao upamćen kao najtragičniji i najplemenitiji među rimskim carevima.
Ivan Ivanji rođen je 1929. godine u Zrenjaninu. Književnik je i prevodilac. Roditelji, oboje lekari, Jevreji, ubijeni su 1941, a on se spasao bekstvom kod rođaka u Novi Sad. Tu je uhapšen u martu 1944, posle čega je bio zatočen u koncentracionim logorima Aušvic i Buhenvald do aprila 1945. S nemačkog i mađarskog jezika preveo je desetine knjiga i drama.
Istorijski roman „Julijan“ možete pronaći od 23. januara u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, online knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.