Svi se sećamo onih dana iz detinjstva ili mladosti kada nam se činilo da se nikad ništa neće desiti, da se svet nikad neće pomeriti i dozvoliti nam da... nešto radimo.
Diker je Jevrejin, rođen u Švajcarskoj, koji je osvojio srca čitalaca širom sveta nakog velikog uspeha njegove knjige iz 2012. godine „
Istina o slučaju Harija Keberta“, koju je pisao na francuskom.
Na Sajmu knjiga u Frankfurtu te godine, izdavači su se utrkivali da kupe prava za knjigu, koja je nakon toga prevedena na 32 jezika i dobila mnoštvo književnih nagrada.
Neizbežno, došlo je i do negativnih reakcija, koje su uključivale optužbe da je knjiga plagijat, koje je Diker, čini se, prevazišao. Najčudnija stvar o knjizi o Hariju Kebertu je to što izvorni Evropljanin Diker uspeva da ubedi čitaoca da je pravi pravcati Amerikanac: radnja knjige se odvija u Nju Hempširu, njegov junak, Markus Goldman je pisac čija je prva knjiga neverovatan hit. On dobija strašnu stvaralačku blokadu i odlazi da poseti svog starog profesora sa koledža, Harija Keberta, u pokušaju da time pokrene svoju kreativnost.
U romanu „
Knjiga o Baltimorcima“, Markus Goldman je opet u samom središtu radnje. Ova knjiga je istovremeno i početak i nastavak priče, i ponovo nam, u duhu metafikcije, napominje da je napisao neverovatno uspešan roman, a prvi put ga susrećemo dok je ponovo u potrazi za inspiracijom dok radi/odmara na Floridi.
Slučajan susret sa bivšom devojkom podstiče Markusa da se priseti školskih dana, i idiličnog vremena provedenog sa rođacima u „bandi Goldmanovih“. A onda se desi nešto loše… Toliko loše, da će Diker to kroz čitav roman nazivati Dramom sa velikim slovom „D“, i svi junaci će propatiti zbog jednog događaja iz prošlosti…
Moguće je da je ovo jedna od onih knjiga koju će muškarci voleti i pored porodične sage kojoj je ženska čitalačka publika sklona. A ako volite blokbastere, ovo je prava knjiga za vas!
Izvor: thejc.com