Ukoliko bi postojala neka religija koju bih prihvatio, bila bi to religija Pola Janga. Sa njim sam se prvi put susreo čitajući roman „Koliba“ koji me je zabavio i šokirao, ali i podstakao na razmišljanje. Jangova religija nije ni nalik onima sa kojima sam upoznat ili za koje sam već čuo. To je religija Ljubavi, kako prema sebi, tako i prema drugima. A čini se da je upravo to razbesnelo sve one religiozne čitaoce ove knjige.
Navešću nekoliko, meni omiljenih, delova iz kojih se jasno vidi zbog čega toliko poštujem ovog autora: Jang kritikuje one koji krive druge ljude zbog sopstvenog nedostatka vere. To je nešto što me je oduvek nerviralo, verovanje da će Bog kazniti one koji nemaju dovoljno vere. Zbog čega bi to uradio?
„Da ste samo imali dovoljno vere, vaša majka sada ne bi umirala“, rekao je.
„Čekaj“, prekinuo sam ga. „Možeš li mi objasniti kako to ide? Hoćeš li da kažeš da ona ne bi umirala kad bi većina nas imala dovoljno vere?“
Takođe, dopada mi se to što tvrdi da Bog nema nikakve veze sa magijom: svi mi krišom verujemo u magiju, pre nego u Boga, koji je uvek prisutan da nas uteši u trenucima patnje i gubitka.
Ne prihvata mogućnost da nemamo slobodu izbora i da nas Bog iskorišćava: „Ako nas Bog upotrebljava, onda za Boga nismo ništa više od predmeta ili sirovine. A mi znamo da je to pogrešno čak i u odnosima između ljudi. Da li bi iko od nas rekao svom sinu ili kćeri: 'Jedva čekam da porasteš kako bih mogao da te upotrebim. Hoćeš li da budeš oruđe koje će tati doneti slavu?'“ Ukoliko se slažete sa ovim stavovima, verovatno će vam se dopasti i Jang.
Postoji mnogo imena za ono što Jang naziva Isusom. On propoveda veru u ljubav, međuljudske odnose, i ulaganje u ljubav i međuljudske odnose. Moramo biti svesni da smo mi već deo toga, mi to zaslužujemo, i nije nam potreban nikakav oprost. Ja to ne bih nazvao Isusom, ali sa svim ostalim se u potpunosti slažem. Težim ljubavi, međuljudskim odnosima i prihvatam druge na način koji Jang opisuje.
Dakle: Bog je biće odnosa; to je suština Boga. Božji jezik je jezik saradnje, zajedničkog stvaranja i učešća; to je poziv na ples i igru, rad i razvoj.
Vilijem Pol Jang navodi 26 stavova o Bogu za koje smatra da su laži u koje verujemo. Neke od njih savršeno pogađaju suštinu i duboko su me potresle. Sa nekima sam se mučio neko vreme, i konačno zaključio da se ne slažem. Ali to mi se kod ove knjige i dopada. Na taj način se unapređuje misaoni proces i kritički odnos prema štivu. Ako je i vas (kao i mene i mnoge druge) dirnuo roman „Koliba“, onda je ova knjiga vredna vaše pažnje. Budite slobodni i da uđete u raspravu sa autorom. On vas čak i poziva da to uradite.
Jedno je sigurno – Vilijem Pol Jang potiče iz stroge, fundamentalističke verske sredine. To je izvršilo ogroman uticaj na njegovo viđenje Hrista. Nemoguće mi je da se ne poistovetim sa njim, na nekom nivou.
Dakle, moja preporuka glasi: pročitajte ovu knjigu. Upijajte one delove koji vama deluju istinito i životno. Ono sa čime se ne slažete prihvatite kao tuđe mišljenje i nastavite dalje.
Izvor: Goodreads
Prevod: Maja Horvat