Laguna - Bukmarker - Razgovarali smo sa Svetlanom Preradović, autorkom knjige „Princ Nećko“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Razgovarali smo sa Svetlanom Preradović, autorkom knjige „Princ Nećko“

Dečak iz ulaza 65 kome je omiljena reč:„ Neću!“ To njegovo neću bilo je ponekad toliko glasno da se čulo bolje od sirena automobila, lajanja pasa i žamora u obližnjem kafiću. Srećom, tu su mama, tata i sestra da otkriju šta to dečaku nije po volji.



„Princ Nećko“ je zabavna slikovnica u izdanju Lagune, koja će kroz priču i igru zapažanja pomoći deci da iskažu svoja osećanja i podstaći roditelje da razgovaraju o njima sa svojim mališanima. Osim zanimljive priče i divnih ilustracija Nemanje Ristića koje će oduševiti mališane knjiga sadrži i nekoliko zadataka na kraju.

Knjigu „Princ Nećko“ napisala je Svetlana Preradović, autorka knjige „Princeza Kmeza“ i mama, kojoj su Nina i Tadija potvrdili da ume da priča priče za decu. Tetka, kojoj su Tatjana i Andrija otkrili da voli da priča priče za decu. Iza sebe ima više od dvadeset godina uspešne karijere u novinarstvu, marketingu i brojnim projektima. Najlakši i najlepši posao – da bude mama. Najteži i najuzaludniji – da prestane da bude dete.

Nemanja Ristić (1981) je ilustrator, dizajner i animator. Za ilustracije knjige „Kakakralj“ dobio je nagradu 6. Festivala „BookILL fest“.

Razgovarali smo sa Svetlanom o tome kako se rodila inspiracija za knjigu, koliko su važne priče za decu i na koji način ih ispričati.

Nakon knjige „Princeza Kmeza“, sad je pred nama i „Princ Nećko“! Šta Vas je inspirisalo počnete sa pisanjem? I to baš priča za decu?

Moja deca i deca moje sestre pre toga. Nisam bila rada da im, dok su bili mali, čitam priče u kojima Ivicu i Maricu roditelji ostavljaju u šumi jer nemaju novca da ih izdržavaju, niti priče o Bambiju kome na pola priče ubijaju mamu. Zato sam počela da ih izmišljam, a njima su se neke od tih priča dopale, pa su tražili da ih ponavljam. Tako su neke od njih zapisane.

S obzirom na to da ste Ninina i Tadijina mama, koliko su oni inspiracija za svaku Vašu priču?

Nina i Tadija, kao i Andrija i Tatjana pre toga, bili su povod da se više bavim dečjim osećanjima i doživljajem sveta da bih bolje razumela njihove potrebe i ponašanja. Ostalo je došlo samo po sebi.

Kome se obraćaju Vaše knjige, „Princeza Kmeza“ i sada „Princ Nećko“? Koga ste zamišljali kao čitaoce - decu, ili nema ograničenja u godištu kom je namenjena, odnosno, da li i odrasli mogu da nauče štošta iz nje?

Verujem da postoje određene emocije i doživljaji koji se ne menjaju koliko god godina da imamo. Menja se samo način na koji se s njima nosimo. Ukoliko su usamljeni, i odrasli se često povlače u sebe kao što to radi Princeza Kmeza. Postaju osorni, netrpeljiivi prema drugima, nezadovoljni… Ako nisu dovoljno cenjeni i voljeni, i odrasli počinju da budu grubi prema bližnjima i da u svojoj uvređenosti vređaju druge, kao Princ Nećko. Priče koje pričam, nadam se, ukazuju da takve emocije mogu da se izraze i na drugačiji način. A podsećanje na to nam je potrebno i kad smo deca i kad smo odrasli.

Da li je teško sagledati dečji karakter u svoj njegovoj lepoti, sa svim vrlinama i manama, i kao takav ga pretvoriti u priču?

Meni nije (smeh). Možda zato što još uvek u sebi prepoznajem sva ta osećanja.

Poput knjige „Princeza Kmeza“, i knjiga„Princ Nećko“ je sjajna knjiga za decu, namenjena zajedničkom čitanju porodice. Da li su nam, u današnjem vremenu instant proizvoda, brzine i nedostatka vremena, potrebni lagan tempo i zajedničko vreme provedeno uz knjigu?

Vremena se jesu promenila. I sve je istina što kažete. Ali, promene su neminovne. Ne mislim da današnja deca i roditelji ne mogu podjednako kvalitetno da uživaju u sadržajima koje donosi savremena tehnologija i onima koji su tradicionalniji, poput knjige. Nemam restriktivan odnos prema novim tehnpologijama, ako im se ne pribegne prerano, i u smislu „skidanja dece s dnevnog reda“. Moje iskustvo govori da ako deca do svoje 6 ili 7 godine, nauče da je najlepši onaj dan u kome imaju razne aktivnosti, zavole da čitaju, crtaju, igraju žmurke ili lastiša, voze bicikl, love svice ili šta već, tehnologija ne može da ih totalno obuzme. Digitalno vreme je vreme u kome odrastaju naša deca i ne treba im to oduzimati. Samo im treba posvetiti pažnju, nekada je dovoljno i 15 minuta dnevno, i ponuditi i druge sadržaje i deca će ih prepoznati i sami dalje tražiti. Mama i ćerka koje koriste aplikacije da bi se „prikazale“ kao maca i kuca, ili majka i ćerka koje slikaju lice da bi izgledale kao maca - oboje je zabavno, povezuje nas i od nas pravi tim.

Šta bi bila najvažnija poruka „Princa Nećka“ za klince a šta za roditelje?

Iz mog ugla obe knjige govore isto – nije sve uvek kako izgleda, osluškujte, poštujte i pomozite jedni drugima, jer ako je život vaših bližnjih srećniji i vi ćete biti ispunjeniji. Nadam se da ih tako doživljavaju i veliki i mali čitaoci.

Da li u budućnosti možemo očekivati neke nove doživljaje nekih novih junaka?

Već dugo svoj red čeka jedan Meda s kredom. Ali, još nije došao njegov trenutak.

Autor: uredništvo Ringeraje
Izvor: ringeraja.rs


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
obaveštenje o podršci studentima i prosvetnim radnicima laguna knjige Obaveštenje o podršci studentima i prosvetnim radnicima
23.01.2025.
Laguna i Delfi oduvek su se borili za pravdu, slobodu mišljenja i govora. Stajali smo uz svoje pisce i kada to nije bilo lako. Sada je naša podrška potrebna i studentima i prosvetnim radnicima koji se...
više
marko vidojković o povredama na radu i dalje radim ono što želim, pa samim tim sve što radim vredi laguna knjige Marko Vidojković o „Povredama na radu“: I dalje radim ono što želim, pa samim tim sve što radim vredi
23.01.2025.
„Zahvaljujući njihovoj maloumnosti, mene su gledali i slušali milioni na njihovim televizijama, kako izgovaram ono što oni nikada ne bi smeli, a dobrim delom misle. Da su iole razmišljali o potencijal...
više
ljiljana šarac porodica je najsigurnije uporište i utočište laguna knjige Ljiljana Šarac: Porodica je najsigurnije uporište i utočište
23.01.2025.
„Godina 2024. za mene je bila u mnogo čemu otrežnjujuća. Pokazala mi je da ne zavisi sve od mene, ma koliko se upinjala i trudila da planove i želje ostvarim. Naučila me je da ne moram da dobijem onol...
više
prikaz romana dve mice i novi beograd na mladima svet ostaje laguna knjige Prikaz romana „Dve Mice i Novi Beograd“: Na mladima svet ostaje
23.01.2025.
Mirjana Đurđević, autorka knjige „Dve Mice i Novi Beograd“ (Laguna, 2024), kaže da je mnogo uživala pišući ovaj roman i da joj je bilo žao kada je rukopis završila. Kao čitalac, osećala sam tu životnu...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.