U četvrtak, 3. februara u 19,30 sati, u Maloj sali Zadužbine Ilije Kolarca u Beogradu održano je književno veče posvećeno kolekciji „Romani Slobodana Selenića“ u izdanju „Lagune“. Urednik u „Laguni“ Dejan Mihailović na početku je predstavio ovu ediciju i govorio o životu pisca i recepciji njegovog romanesknog opusa. „Za 25 godina, od 1968. do 1993, Selenić je napisao šest romana velike vrednosti, koji su uvek izazivali pažnju publike i kritike i otvarali bolne i često tabu-teme vremena u kome su nastali: 'Memoari Pere Bogalja' (1968), 'Prijatelji' (1980), 'Pismo/glava' (1982), 'Očevi i oci' (1985), 'Timor mortis' (1989) i 'Ubistvo s predumišljajem' (1993). Svaki od ovih romana doživeo je po desetak izdanja, dva je Selenić dramatizovao za pozorište, a po romanu 'Ubistvo s predumišljajem' snimljen je istoimeni film.“ Osim ovog dela Selenićevog stvaralaštva, pomenuo je i njegov pozorišni i dramaturški angažman, njegove knjige iz teatrologije, njegove pozorišne kritike i zapažene antologije savremene svetske i srpske drame.
Akademik Predrag Palavestra, koji je, uz roman 'Ubistvo s predumišljajem', napisao pogovor za ovu „Laguninu“ kolekciju, istakao je da je Selenić jedna od najznačajniih književnih pojava s početka druge polovine XX veka, koji se javio naporedo sa plejadom pisaca koji su kritički pisali o stvarnosti socijalističke epohe, Danilom Kišom, Vidosavom Stevanovićem, Borislavom Pekićem, Dragoslavom Mihailovićem... Tako su nastali uzbudljivi, autentični i nezaobilazni romani koji su svedočili o čitavoj posleratnoj epohi, pa sa Selenićem po prvi put čitaoci mogu na stranicama književnog dela sagledavati prećutkivane istine o crvenoj buržoaziji i privilegovanim slojevima proklamovanog ravnopravnog društva, o raspadu srednje i građanske klase u novoj posleratnoj državi, o zabludama i stradanju pojedinaca i čitavog naroda.
Književni kritičar prof. Aleksandar Jerkov istakao je sve vidniju ulogu „Lagune“ u promovisanju značajnih srpskih pisaca i njihovih kapitalnih dela objavljenih u drugoj polovini pšrošlog veka, među koje spada i objavljivanje svih šest Selenićevih romana. On je govorio o značaju Selenićevog dela kao književnom dokumentu vremena, snažnog autorskog glasa, raznovrsnog po pristupu i uvek svežeg po književnom postupku, tako da Selenićevi romani ni svojim temama ni svojim književnim dometom ni danas čitaoce ne ostavljaju ravnodušnim. Govoreći o svakom romanu ponaosob, profesor Jerkov je istakao njihove stilske odlike i tematske preokupacije kojima je razmicao prostor knjižervnih sloboda u srpskoj knjiiževnosti s kraja prošlog veka.
Tokom ove veoma posećene književne večeri odlomke iz romana 'Memoari Pere Bogalja', 'Prijatelji' i 'Ubistvo s predumišljajem' čitao je glumac Milan Mihailović Caci.
|
|
PRIJATELJI
Slobodan Selenić
Uzbudljiva slika neizbežnih i nerešivih sukoba među ljudima različitih civilizacijskih interesa i različitih kulturnih nivoa. Dobitnik NIN-ove nagrade.
|
|
|
|
|
OČEVI I OCI
Slobodan Selenić
Beskompromisan presek zamršene scene predratne srpske i jugoslovenske politike, u kome se vešto prepliću porodična i društvena drama epohe.
|
|
|