Promocija dvoknjižja „Firentinski dublet – Sfumato i Kjaroskuro“ Gorana Skrobonje i Ivana Nešića održana je 7. septembra u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC. Pored autora govorili su književni kritičar Vasa Pavković i urednica Dubravka Dragović Šehović.
Skrobonja i Nešić su u prvom delu dvoknjižja „
Firentinski dublet: Sfumato“ postavili scenu za uzbudljivu pustolovinu u kojoj krajem 19. veka učestvuju poznate istorijske ličnosti viktorijanske epohe, s tim da je u središtu svega naš čuveni pisac Milovan Glišić, ali ne zahvaljujući književnim, već kriminološkim kvalitetima.
Avantura koja Glišića dovodi u London na proleće 1889. godine gde mora, pored specijalnog zadatka koji mu je Milan I Obrenović poverio neposredno pre svoje abdikacije, da se bavi i potragom za Džekom Trbosekom, otvorila je mnoga pitanja na koja čitaoci nisu dobili definitivan odgovor.
Sada su sva ta pitanja u novom romanu „
Firentinski dublet: Kjaroskuro“ razjašnjena.
Književni kritičar Vasa Pavković je uživao čitajući ove knjige. „Kada bi ove knjige bile napisane na engleskom, bile bi svetski hit. Postoji visoki sklad između složene zamisli, stila kojim je knjiga napisana, kao i koncepcije i strukture romana. Milovana Glišića sam zamišljao kao tromog čoveka, arhivskog radnika i sad odjednom imamo pred sobom vitalnog čoveka koji rešava teške slučajeve. Autori su vrlo upečatljivo dočarali atmosferu Beograda i Londona onog vremena.
Ivan Nešić je rekao da je ideja za ove knjige stara čitavu deceniju. „Godine 2011. Goran je raspisao konkurs posvećen krvopijama, kada sam se sreo sa njim, predložio sam mu svoju ideju o Savi Savanoviću i Milovanu Glišiću, na šta me je on upitao da li bih hteo da zajedno napišemo roman. Napisali smo knjige za manje od godinu dana, za šta je bilo presudno jedno Goranovo putovanje.“
Goran Skrobonja se nadovezao anegdotom kako je nastao naslov knjige. „U to vreme sam završavao prevod biografije Leonarda da Vinčija, i u toj knjizi postoji celo poglavlje o tome kako su Da Vinči i Mikelanđelo gledali jedan drugom preko ramena dok su oslikavali zidove većnice u Firenci. Da Vinči je bio poznat po svojim beležnicama, pa sam želeo da i Mikelanđelu pružim priliku da ima svoje beleške. A kada sam otputovao u Firencu, palo mi je na pamet da spojim te dve beležnice i nazovem ih Firentinski dublet, sa čim se Ivan složio.“
Iako je Goran Skrobonja jednom prilikom izjavio da neće pisati nastavak, na promociji je odao kako mu je Ivan Nešić ponovo izložio sjajnu ideju o kojoj ne može da prestane da razmišlja, tako da će možda ovo dvoknjižje dobiti svoj nastavak.