Laguna - Bukmarker - Prikaz romana „Tasmanija“ Paola Đordana: Utočište gde nema grabljivica kojima je plen čovek - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana „Tasmanija“ Paola Đordana: Utočište gde nema grabljivica kojima je plen čovek

Male atomske bombe titraju u svakom junaku „Tasmanije“. Nema klišea. Svi junaci su autentični, Đordanovi. Paolo Đordano je pisac naših dana i zasluženo laureat prestižne italijanske nagrade „Strega“. Šta je najvažnije u ovom romanu, koji je s italijanskog prevela Gordana Breberina? Niko ne odustaje, niko se ne predaje na putu ka nekoj svojoj Tasmaniji, svom skloništu.

Ako želite sigurno utočište od loših sadržaja i čitalačku teritoriju pravog uživanja, opredelite se za roman „Tasmanija“, u slučaju da tragate za utočištem od nevolja naših i dolazećih dana kupite zemljište u istoimenoj zemlji.
 
Dovoljno je južno da se izbegnu preterano niske temperature, ima dovoljne rezerve slatke vode, nalazi se u demokratskoj državi i ne nastanjuju je grabljivice kojima je plen čovek. Nije previše mala, ali je ostrvo, dakle lakše se brani, zato što će ljudi, verujte mi, morati da se brane.

To je preporuka uvaženog naučnika Novelija, jednog od živopisnih junaka knjige.

Metafora skloništa

Zajedničko svim protagonistima dela je da traže svoju Tasmaniju.

Ona sve vreme lebdi nad stranicama knjige jer je metafora skloništa, rešenja ličnih i globalnih kriza nastalih zbog loših porodičnih odnosa, globalnog zagrevanja, pandemija, terorizma, trovanja rezervi vode, pobune veštačke inteligencije, autoritarnih vlada, ratova i jedne koja je „izašla iz mode, dobre stare nuklearne zime“. Kriza u svim oblicima je, možemo slobodno da kažemo, glavna tema romana.

Glavni lik je Paolo, četrdesetogodišnji fizičar koji se bavi novinarstvom i želi da postane pisac. Sve to je i autor. Do te granice reč je o autofikciji.

Paolova mala lična katastrofa 2015. godine podudarila se sa onom koja je potresla svet, terorističkim napadom u pariskoj koncertnoj dvorani Bataklan. Supruga Lorenca jedne noći saopštila mu je da „više ne namerava…“, zapravo, da ne želi više da pokušavaju da postanu roditelji.

Mi smo bili sistem konsolidovanih navika
 
Mi nismo bili samo ljubavna priča u krizi, mi smo bili i beskonačan broj drugih nerazdvojivih aspekata: sistem konsolidovanih navika, mreža društvenih odnosa, birokratski aparat. Morali smo da nastavimo da radimo. I veoma nas je malo koštalo da nastavimo da radimo.

Iako mu je tih dana lična bol bila važnija od „one planetarne, od gomilanja gasova staklene bašte u atmosferi, povlačenja lednika i podizanja nivoa okeana“, rešio je da se bavi baš time. Odlazi na novinarski zadatak u francusku prestonicu na konferenciju o klimi.

Jedan od meni najzanimljivije obrađenih fenomena u romanu je to utapanje sopstvenog bola u globalne brige. Setićete se kako na obično pitanje: „Kako si?“, ljudi umesto jednostavnog odgovora, kreću s onom čuvenom: „Vidiš li ti kako nas truju, zaprašuju, vakcinišu, globalno zagrevaju...“

U Parizu, a potom u gradovima širom sveta, sve do Tokija, boraviće na sličnim skupovima tražeći inspiraciju za svoju knjigu o nuklearnoj bombi. Tako priča o sadašnjosti koja ugrožava budućnost, o nama koji ugrožavamo prirodu i kako nam ona uzvraća.

Paralelno teku dva puta, na jednom, u tropima, Paolo pokušava da oživi brak, na drugom da nađe inspiraciju za knjigu. Na oba nas upoznaje sa nizom likova, bahatim bogatašima u luksuznim letovalištima i posvećenim ili pomalo čudnim naučnicima.

Tasmanija nije prostor već trenutak

Kada piše o atomskoj bombi, neizbežno je podsećanje na Hirošimu i Nagasaki. To je spisateljski uspon knjige. Bez suvišnih reči, sa svedočanstvima preživelih, činjenicama iz prošlosti, suočava nas s jednom od najvećih pretnji čovečanstvu – tako aktuelnom ovih dana.

Male atomske bombe titraju u svakom junaku knjige. Karol je našao Boga tamo gde ga nije tražio, Đulio, Paolov drug sa studija, ostao je odan putu fizičara, postao uspešan, ali ne zna da razgovara sa rođenim sinom. Noveli će mnogim čitaocima biti omiljeni lik. Tako predano proučava oblike oblaka. Nema klišea. Svi junaci su autentični, Đordanovi. On je pisac naših dana i zasluženo laureat prestižne italijanske nagrade „Strega“.

Šta je najvažnije u ovom delu? Niko ne odustaje, niko se ne predaje na putu ka nekoj svojoj Tasmaniji.

Volim da pročitam komentare čitalaca o knjizi na društvenim mrežama. Zanimljivo je da ih ovaj roman podstiče uglavnom na potragu za rešenjima velikih pitanja sveta.

Nesumnjivo: krenućete i vi u potragu za svojim sigurnim ostrvom posle ove knjige. Ja sam shvatila da Tasmanija nije prostor već trenutak. Svaki u kojem ste se pronašli. Neće svet složiti sve kockice. To možemo samo mi, svako od nas, uprkos svemu, ne težeći apsolutnoj sreći.

Autor: Vesna Jovanović
Izvor: rts.rs


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
obaveštenje o podršci studentima i prosvetnim radnicima laguna knjige Obaveštenje o podršci studentima i prosvetnim radnicima
23.01.2025.
Laguna i Delfi oduvek su se borili za pravdu, slobodu mišljenja i govora. Stajali smo uz svoje pisce i kada to nije bilo lako. Sada je naša podrška potrebna i studentima i prosvetnim radnicima koji se...
više
marko vidojković o povredama na radu i dalje radim ono što želim, pa samim tim sve što radim vredi laguna knjige Marko Vidojković o „Povredama na radu“: I dalje radim ono što želim, pa samim tim sve što radim vredi
23.01.2025.
„Zahvaljujući njihovoj maloumnosti, mene su gledali i slušali milioni na njihovim televizijama, kako izgovaram ono što oni nikada ne bi smeli, a dobrim delom misle. Da su iole razmišljali o potencijal...
više
ljiljana šarac porodica je najsigurnije uporište i utočište laguna knjige Ljiljana Šarac: Porodica je najsigurnije uporište i utočište
23.01.2025.
„Godina 2024. za mene je bila u mnogo čemu otrežnjujuća. Pokazala mi je da ne zavisi sve od mene, ma koliko se upinjala i trudila da planove i želje ostvarim. Naučila me je da ne moram da dobijem onol...
više
prikaz romana dve mice i novi beograd na mladima svet ostaje laguna knjige Prikaz romana „Dve Mice i Novi Beograd“: Na mladima svet ostaje
23.01.2025.
Mirjana Đurđević, autorka knjige „Dve Mice i Novi Beograd“ (Laguna, 2024), kaže da je mnogo uživala pišući ovaj roman i da joj je bilo žao kada je rukopis završila. Kao čitalac, osećala sam tu životnu...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.