Dobra vest za čitaoce koji vole akcione trilere, kakve piše Vanja Bulić, jeste da je iz štampe izašao njegov 15. roman pod naslovom „Savin osvetnik“.
U romanu, koji je objavila Laguna, autor je dotakao i neke aktuelne skandalozne teme kao što je trgovina ugledom, građevinska mafija, ilegalna prodaja oružja proizvedenog u Srbiji.
Neosporno je da Vanja Bulić zauzima visoko mesto među popularnim piscima i da bi sa svojim zbirkama priča i romanima, kad bi ovde postojala neka regionalna lista bestselera, kakvu pravi na primer američki dnevnik Njujork tajms, na njoj zauzimao mesto na samom vrhu sa više od 200.000 prodatih primeraka knjiga.
On je jedan od retkih domaćih novinara koji je umeo da vešto iskoristi svoje bogato iskustvo, stečeno višedecenijskim pisanjem reportaža za gotovo sve vodeće novine i vođenjem autorskih TV programa (više od 3000 jednosatnih emisija) na televiziji, i postane autor veoma zanimljivih romana koji su spoj trilera i istorijskog štiva, kada glavni junak rešavajući neku tajnu iz prošlosti uspeva da reši i neku savremenu društvenu zagonetku.
Naslov me je pomalo zbunio jer sam pomislila da pripada onoj grupi Bulićevih romana koji se bave traganjem za ostacima srpske srednjovekovne prošlosti, a ispostavilo se da je autor radnju svog novog romana stavio u naše vreme, a veza sa prošlošću je duhovno nasleđe Svetog Save, koje su mnogi izneverili, rasprodavši ideale. Male ikone Svetog Save i drveni krstić sa Hilandara, ubica ostavlja pored leševa... Kakve poruke šalju replike ovih relikvija?
Vanja Bulić je u prethodnim romanima kroz koje provejava naša srednjovekovna prošlost („
Simeonov pečat“, „
Jovanovo zaveštanje“, „
Dosije Bogorodica“, „
Dušanova kletva“, „
Teodorin prsten“) stvorio „ekipu“ likova koju predvodi novinar crne hronike u listu Duga Novak Ivanović, a čine je njegova saradnica Muška, koja pomaže u potrazi za zločincima, Ivanovićev prijatelj u policiji, inspektor Perić, zatim njegova supruga Suzana, privatni detektiv Obrad, i nekoliko poznanika iz podzemlja od kojih dobija poverljive informacije.
„Savin osvetnik“ počinje ubistvom izvedenim na neobičan način za naše vreme. Naime, jedne maglovite novembarske zore u Vladi Srbije ubijen je ministar odbrane Dragomir Sarić u svom kabinetu. Ubijen je samostrelom, oružjem koje je veoma bitan detalj u ovom romanu. Ubica je u kabinet na trećem spratu ušao kroz prozor do koga je stigao preko krova prebacivši se uz pomoć sajle iz zgrade porušenog Generalštaba, a ispod prozora na spoljnom zidu sprejom je ispisao „CO“. Da li je reč o potpisu ili o poruci, da li su dva slova ispisana ćirilicom ili latinicom? Sledeće noći na isti način je ubijen jeromonah Arkadije, koji je živeo u raskošnom dvorcu skrivenom u avalskoj šumi.
Ubistvo ministra i jeromonaha rešavaju i civilna i vojna obaveštajna služba, ali novinar Novak Ivanović brzo shvata da i jedni i drugi pokušavaju da sakriju motive ubistva. Inspektor Perić lukavo hapsi Ivanovića pod optužbom da ometa istragu. Na taj način mu omogućava da u pritvoru upozna dva kriminalca koji su sa ubijenim ministrom i jeromonahom zajedno ratovali u Bosni. Ivanović saznaje interesantne podatke i naslućuje izdaju...
Ivanović je posle nekoliko časova pušten iz Centralnog zatvora i kreće u potragu za ubicom. Svakim danom otkriva nove pojedinosti, koje osvetljavaju i neke mutne radnje na ratištu u koje je bio upleten budući ministar Sarić. Bitne informacije stižu iz Pionirskog parka u kome štrajkuju glađu ratni veterani, razočarani što su se neki njihovi ratni komandanti obogatili, a mnogi od njih jedva preživljavaju...
Bitan deo ovog romana čini jedan ljubavni trougao. Kada reši tajnu ljubavnog trougla i sazna ko je tup ugao u njemu, uz pomoć koleginice Muške, Novak će doći i do imena ubice.
Naravno, čitaocima ostavljam da saznaju ko je bio ubica i koji su motivi ubistva, a za one koji vole i malo romantike, u epizodama teče ljubavna priča o Ivanoviću i njegovoj supruzi Suzani, koja očekuje treće dete, ali hrabro podržava muža u nastojanju da dođe do istine.
Knjiga je pored snažne poruke, istovremeno i odlična zabava za čitaoce, dok se trude da ostanu kod kuće u vreme pandemije i neko vreme zaborave sumornu svakodnevicu.
Autor: Vera Kondev
Izvor: Nedeljnik