Oduvek sam volela priče o knjigama, pa je logično što sam na prvu loptu poželela da pročitam „
Odjek starih knjiga“. Glavna junakinja dodirom može osetiti „odjeke“ prethodnih vlasnika – siže koji obećava. Jer čim sam pročitala i o čemu se radi, znala sam da moram pod hitno da je nabavim.
Ova knjiga će najokorelijim knjigoljupcima pružiti pravo zadovoljstvo. Ne samo što je deo radnje smešten u knjižari već je i glavni lik trgovac retkim knjigama koje restaurira i ima poseban dar. Pored toga, tu su i dve misteriozno povezane knjige, što je sjajna vest i za ljubitelje istorijske fikcije, jer je tako priča dodatno zakuvana.
Ali to nije sve…
Barbara Dejvis na nesvakidašnji način struktuira zaplet. Pored narativa iz ugla Ešlin i Marijan, radnja takođe uključuje i kompletne priče dveju misterioznih knjiga. Tako je, dobro ste pročitali – dobijate tri knjige po ceni jedne! Mogućnost da sami pročitate knjige, istovremeno prateći savremeni tok radnje, podiže ovu priču na potpuno novi nivo za mene.
Roman čine dve (ili možda tri?) vremenske narativne linije. Radnje smenjuju između „sadašnjosti“ (1984. godine) u Nju Hempširu i Masačusetsu, Masačusetsa i Londona 1945. godine, gde su knjige prvi put nastale, i sadržaja tomova čija se radnja odvija u Njujorku 1941. godine. Sve to podrazumeva mnogo različitih likova i pejzaža, ali ih je poprilično lako raspoznati. Sadašnjost i flešbekovi iz prošlosti se međusobno predivno dopunjuju. Priznajem da radnja u prvi mah deluje sporo, ali kad krenu poglavlja o misterioznim knjigama, bićete potpuno navučeni.
Što se likova tiče, imam pomešana osećanja. Ešlin je ponekad naporna, ali volim njen talenat i činjenicu da ne odustaje od potrage za autorima misterioznih knjiga. Iako mi priče o neverstvima nisu omiljene, a između Tedija i Bel nije postojala prava povezanost (jer im je brak bio ugovoren), Bel i Hemi me nisu toliko nervirali. Mada su mi neki njihovi postupci bili prilično iritantni. Šteta je što shvatite da bi veliki deo njihove patnje mogao biti izbegnut samo da su se jedno drugom obratili.
Sam autorkin stil je bio prilično zanimljiv uprkos sporom početku. Uživala sam u misteriji, opisima Njujorka, tadašnje političke klime, kao i klasnih razlika. Predvidela sam obrt u glavnom narativnom toku (iskreno, bio je poprilično očigledan), ali mi to nije smetalo jer su sve celine na kraju odlično povezane. „Odjek starih knjiga“ je sjajan spoj knjiške teme, istorijske fikcije i zabranjene ljubavi, obogaćen misterijom koja celoj priči daje dodatnu draž. Topla preporuka!
Izvor: melovebooks.wordpress.com
Prevod: Tamara Stanojčić