Svi ga ostali poštuju, vole i cene, ali ja sam osoba koja ga oseća. Ja sam jedina koja trajno prima njegovo isijavanje. Ostali odu u laboratoriju i tamo se oduševe eksperimentima, ali ja ga sanjam, ja predosećam, ja sam jedina povezana sa njim, ja grlim njegove talase. On je čovek koga sam čekala.
Ko je zapravo bila žena koja je toliko volela najpoznatijeg naučnika Nikolu Teslu? Malo ljudi je znalo za nju, možda zato što je njihova ljubav bila platonska, Tesla okrenut nauci i verovanju da je samo nauka ljubav. Bio je u braku sa naukom, opsesivno i svim srcem.
Ana Atanasković nas, i ovoga puta, vodi u jedan magični svet, stilski uređen i do detalja ispričan.
Roman „
Moja ljubav Nikola Tesla“ podeljen je u četiri velike celine i petu za kraj: vazduh, zemlju, vatru i vodu, kao i etar. Kroz četiri velike celine Ana je čitaocima približila lik i delo jedne žene koja je znala da voli svim srcem. Roman podseća na dnevnik same Ketrin pa se može reći da ima jednu vrstu epistolarne forme. Ne čudi što je tako kada se uzme u obzir da je bio u nastajanju punih pet godina i da je Ana bila u Njujorku i Rimu kako bi ispratila i istražila sve bitne činjenice o ovoj hrabroj ženi. Pored njenog života maestralno je dočarala i Teslu, kao i nastajanje njegovih izuma koji će promeniti svet.
On govori o elektromagnetnim talasima. Ne znam kakvi su ovi koje ja osećam, ali postoje i talasi između ljudi. Mene su preplavili njegovi. To su nevidljivi moćni krugovi koji putuju od njega ka meni. Od njega se šire, kao kad baciš kamen u vodu pa se nabori rasplinjuju po površini. U meni se sljubljuju. Kao latice ruže.
Kako su se nizala poglavlja, tako je i priča dobijala svoju formu – kroz vazduh su titrale nevidljive čestice strasti koje su se u vatri razbuktale tako da je bilo pitanje trenutka kada će se desiti ono što verujem svi čitaoci žele. Prizeman i orijentisan ka nauci, uz veliko poštovanje prema svom prijatelju, a Ketrinom mužu, Tesla okreće leđa ženi koja ga je nesumnjivo najviše volela. Kako je ljubav rasla, i on postajao svestan svake čestice ljubavi, pokušavao je da se distancira, da olakša, da izbegne i popravi ono što se popraviti može. Ona je bila spremna da podnese sve, svaki rizik, osudu društva, da izgubi stalež, ime, titule, sve. Zarad ljubavi.
Tiho je patila u sebi, bespomoćna da ikome kaže šta joj je na duši – Ketrin je oličenje neshvaćene žene. Reklo bi se da ona ima apsolutno sve, muža koji je voli, zdravu decu i lagodan život. Nije imala ono najvažnije, pripadnost i ljubav. Nesnađena u svetu u kom živi, ona je žudela za iskricom strasti, želela je da izgori u ljubavi, ali…
Ja sam Robertova telom, a Nikova mislima. Sramota me je, kajem se, ali to je istina. A Robert voli Nika. Kako je to čudno: Onaj kome se dajem sa malo srca voli onog koga moje srce voli.
Kroz njene monologe shvatamo kakav je njen odnos sa Teslom, približila je naučna dostignuća najpoznatijeg naučnika, dočarala nam duh Njujorka…
Nikola Tesla je Sunce, on stvara, i bez njega ne bi postojao svet, ali ume i da oprži toliko da osetiš miris sopstvenog pečenog mesa. Ume i da oslepi toliko da ne vidiš tokom celog dana i noći […] Ali ume i da uzburka krv tako da danima osećaš toplotu.
Bez obzira na njegova dostignuća na kojima mu je ceo svet zahvalan, možda bi se moglo reći da je na najbitnijem ispitu pao. Sa druge strane, njegova žrtva za čovečanstvo iz ovog ugla i sa ove distance nemerljiva je. Mnogo je radio, bio posvećen svom radu i sama činjenica da ovaj tekst ne bih napisala da nije njega govori mi da ne treba na njega da se ljutim. Jer ljubav nema granice, a najlepša je onda kada sevaju munje i paraju nebo.
Može li ljubav da probije svetlosne oblake?
Od mene velika preporuka za roman o jednoj ženi koja je svakako promenila svet, ali i svoj život, a za koju malo ko zna. Zašto smo u ovom svetu često poniženi kada želimo da učinimo dobro?
Izvor: booksandscarves.com