Beogradska Laguna nedavno je objavila novi roman bestseler pisca
Vanje Bulića „
Milutinov greh“. U pitanju je nova avantura Bulićevog junaka, novinara Novaka Ivanovića koji ovoga puta, uz pomoć privatnog detektiva Obrada, istražuje smrti dva člana društva
Opus dei u Ulici kralja Milutina u Beogradu i i ispred Hrama Svete Nedelje u Sofiji. Put ih vodi u Sofiju i na Kosovo i Metohiju gde obilaze zadužbine kralja Milutina, dok se u novinama pojavljuje serija tekstova o srpskom kralju i krivotvorenju naše istorije.
Bulić, i sam iskusan novinar, vešto koristi našu staru boljku da volimo da prekrajamo istoriju kako se nama dopada, izostavimo/zaboravimo neprijatne detalje i preterujemo u drugim. Ovoga puta mračne sile pokušavaju da „dokažu“ da je Srbija u 14. veku navodno prišla Katoličkoj crkvi i priznala papu kao svog vrhovnog poglavara, a kao „dokaz“ nude putir kralja Milana sa rečenicom koja će promeniti istoriju Balkana i Srbije...
Sam autor je jednom prilikom rekao da svi njegovi romani u kojima je glavni junak Novak Ivanović imaju isti koncept: kad rešiš tajnu iz prošlosti, rešićeš i tajnu iz sadašnjosti. Iskoristivši bogatu i inspirativnu istoriju Srbije, Bulić piše roman u maniru Dena Brauna, o tajnim društvima, mafiji, politici i istoriji, ali i našem društvu. „Milutinov greh“ je uzbudljiv, inteligentan, vešto i pitko napisan (istorijski) triler kakav se teško ispušta iz ruku. Novak Ivanović je interesantan lik – predstavnik stare škole novinarstva osamdesetih i početka devedesetih, a priča drži pažnju i golica maštu toliko da se roman čita u dahu i za jedno veče.
Iako je ovo jedan u nizu romana o Bulićevom novinaru, „Milutinov greh“ može da se čita bez problema kao knjiga za sebe – što i jeste, mada se nećete pokajati ako pročitate i druge Ivanovićeve avanture. Romansirana istorijska priča kombinovana sa napetim trilerom i napisana tako da ne možete a da ne pročitate još jedno poglavlje. Da li postoji nešto bolje?
Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik