Laguna - Bukmarker - Prikaz romana „Legenda o samoubistvu“: Kad lososi polete - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana „Legenda o samoubistvu“: Kad lososi polete

Dejvid Van rođen je 1966. godine na Aleutskim ostrvima, a detinjstvo je proveo u Kečikanu na Aljasci.

Dvanaest godina nijedan agent nije želeo da ponudi izdavačima njegovu knjigu „Legenda o samoubistvu“. A kada je konačno objavljena, osvojila je jedanaest međunarodnih nagrada i njen pisac stekao je svetsku slavu. Nakon objavljivanja prvog romana napisao ih je dosta, ali su samo dva prevedena na srpski, ovaj koji predstavljamo i „Jarčeva planina“. Ostaje nam da se nadamo da je izdavanje „Akvarijuma“ ili „Prljavštine" stvar bliske budućnosti.

Podučavao je na Stanfordu, Kornelu, čije ima diplome, na FSU-u i USF-u, a trenutno radi kao profesor na Univerzitetu u Vorviku u Engleskoj i počasni je profesor na Univerzitetu u Franš-Konteu.

Pisao je za renomirane časopise širom sveta. BBC, National Geographic, CNN i drugi snimali su dokumentarne filmove o njemu.

„Legenda o samoubistvu“ je roman o biblijskom, univerzalnom odnosu oca i sina, delimično autobiografski, pošto autor posvećuje svoj roman ocu koji je izvršio samoubistvo. Sudar memoarske proze i fikcije prvi je sloj knjige, ispisan u prvom licu. Ali postoji središnji deo, fikcija u fikciji, tamo gde je srce i utroba, napisan u trećem licu, na prelepoj Aljasci, konkretno, slabo naseljenom ostrvu Sakvan, u kome Roj, trinaestogodišnji tinejdžer i njegov otac provode dane u divljini i izolaciji, družeći se sa orlovima i kraljevskim lososima.

Cilj je da se otac i sin zbliže jer se njihov odnos prekinuo razvodom roditelja pre jedne decenije.

Na toplom kalifornijskom suncu, gde je živeo sa majkom posle razvoda, ali i u lednicima Aljaske, sin preispituje razvod roditelja, rasturanje porodice, rane svoje i sestrine. Kako god ga posmatrao, kao sudija ili saučesnik, vidi da je otac odgovoran za porodični sunovrat jer je još u braku varao majku, ono što je imao nije mu bilo dovoljno, a nakon razvoda se ponovo oženio, ženom mnogo mlađom od sebe. Ni drugi brak nije opstao. Očeva duša čeznula je za spasenjem, a srljala u kaljugu i živo blato.

Nakon svih brodoloma, dva braka, neuspešnih veza, nestalnih i kratkovekih karijera, od zubarske do poslova vlasnika broda i morskog vuka, otac vraća sina na Aljasku, da u divljini i lepoti predela ponovo uspostave blizak odnos. Ali otac više nije vrcav i sjajan uzor, već olupina od čoveka.

Nećemo vam otkrivati meandre i nagle preobražaje u pripovedanju. Pričaćemo vam o jednostavnom životu u kolibi, pripremanju hrane, pecanju, soljenju i skladištenju ribe, lovu, spremanju mesa divljači, bobica hrane, džemova, drva za zimu, koji Van odlično poznaje. Pravljenje zaliha, spremišta, tremova, baraka okupira im pažnju, ali ludilo i sunovrat očeve duše su neminovni i kao voda lako pronalaze svoj put.

Duševna bolest, već ispoljena, kao trulež buja u netaknutoj prirodi, a bolne opsesije vode u očajanje. Otac se ispoveda sinu kao terapeutu. Kad rida u svojoj vreći za spavanje, ne skrivaju ga zidovi i gluve sobe. U sina ulaze očeve slabosti, plač i depresija, žal za onim što nije ovde prisutno.

Da li osoba koja ima problem uopšte može da pomogne drugome? U pitanju je pomoć detetu, koja mu je izgleda uskraćena. Otac se ovde ponaša kao tinejdžer, a adolescent kao odrastao, zreo čovek. Kako će se nova konekcija završiti? Inverzijom ili korozijom životnih uloga?

Kad lososi polete i orlovi zagnjure, oni koji su izgubili bliskost ponovo će je pronaći. Ili ipak neće? Uprkos legendi Vanovih.

Autor: Silvana Hadži-Dokić
Izvor: Ekspres


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
 lepa rozalina priča o skrivenoj junakinji romea i julije ona koja je utekla laguna knjige „Lepa Rozalina“ – priča o skrivenoj junakinji „Romea i Julije“: Ona koja je utekla
10.04.2025.
Moda ponovnog osmišljavanja poznatih priča, ali iz drugog ugla, najčešće savremenijeg feminističkog, odavno je do neukusa zavladala modernom književnom produkcijm. Umesto da predstavlja izazov novog p...
više
prikaz romana tragovi čuda novi stari dobri sparks laguna knjige Prikaz romana „Tragovi čuda“: Novi stari dobri Sparks
10.04.2025.
U vreme kada se pojavila „Beležnica“, radila sam kao knjižar. Majka me je zamolila da joj nabavim primerak – iako nije bila neki veliki ljubitelj knjiga (pročitala bi možda jednu knjigu godišnje), rad...
više
duelovanje ulica čajkovskog 40  laguna knjige Duelovanje: „Ulica Čajkovskog 40“
10.04.2025.
Marija i Tanja, članice Fejsbuk grupe Delfi Kutak, ovoga puta su ukrstile mišljenja o romanu koji vas vodi na vrtoglavo putovanje kroz rusku istoriju – „Ulica Čajkovskog 40“ Pitera Vaterdrinkera. Z...
više
kako od malih nogu razviti ljubav prema knjizi laguna knjige Kako od malih nogu razviti ljubav prema knjizi
10.04.2025.
Od prvog dana prve trudnoće bombarduju vas porukama o važnosti čitanja. I to iz dobrog razloga – čitanje je važno za svaki stadijum dečjeg razvoja, što je potvrđeno brojnim istraživanjima. Srećom, nav...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.