Laguna - Bukmarker - Prikaz romana: „Bogatstvo na kineski način“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana: „Bogatstvo na kineski način“

Novi, lagani roman Kevina Kvana „Bogatstvo na kineski način“, nastavlja urenbesnu priču o luksuznom i egzotičnom svetu Kineza.

Na prvi pogled, priča govori o želji američke junakinje Rejčel Ču Jang da ponovo vidi svog biološkog oca, neverovatno bogatog kineskog zvaničnika. Ali, u stvari, priča je poput kineske verzije „Seksa i grada“, ali bez seksa. Govori o prelepim ženama koje dane provode u šopingu, a uveče tračare u najluksuznijim klubovima i hotelima na svetu.

Ako vam ovo ne deluje zanimljivo, ona ova knjiga nije za vas.

Kvan upotpunjuje radnju romana sa dovoljno zapleta da se napiše televizijska sapunica. Iako je ova knjiga nastavak Kvanovog najprodavanijeg romana „Suludo bogati Azijci“, čitaoci mogu lako da prate radnju jer se likovi lako uklapaju u žanr, čak iako je okruženje drugačije.

Pojavljuje se i majka Kineskinja, koja kuje plan kako da zaštiti svog sina rasipnika, koji je slupao svoj ferari u Londonu. A tu je i filmska zvezda iz Hong Konga, koja mora da pokuša da uđe u krugove najstarije elite. Spominje se i popularna devojka iz Singapura, koja mora da otkrije ko je kupio tehnološku kompaniju njenog užasno ljubomornog muža, pre nego što joj ta misterija uništi brak. I naravno, tu je i priča o Rejčel, koja se ponovo sreće sa svojim ocem.

Priče vas neće oduvati svojim zapletima, ali su zanimljive, baš kao kineska verzija „Dauntonske opatije“. A Kvan je priču odlično povezao sa skandalima iz stvarnog života koji se vrte oko novopečenih bogataša kineske dijaspore. Na primer, priča o slupanom automobilu, kojom počinje ova knjiga očigledno je inspirisana stvarnim slupavanjem ferarija u Pekingu, što je na kraju dovelo do političke propasti zvaničnika Komunističke partije. A trovanje koje se pominje kasnije u knjizi, podseća na trovanje koje se desilo u Kini, nakon kojega je uništen sečuanski političar Bo Silaj i njegova glamurozna supruga, Gu Kajlaj.

Zbog zvanične zabrane, piscima iz tog područja zabranjeno je da pišu o lošem ponašanju svojih bogatih i politički moćnih građanja, ali Kvan, koji je rođen u Singapuru, ali je odrastao u Americi, može slobodno da iskoristi te teme, kako bi pojačao dramatični efekat.

Međutim, Kvan izbegava bilo koji vid moralisanja kada su postupci njegovih junaka u pitanju. Niko ne kritikuje način na koji se neki funkcioner domogao novca, ne postoje scene gde su radnici malo plaćeni, niti se pominju pregovori o trošku siromašnih ljudi. Njegovi likovi su snobovi, a ne politički reformatori.

Možda je jedan on najzanimljivijih likova Korina Ko-Tung, osoba koja će vas naučiti kako da postanete deo visokog društva i koja na duhovit način uči Kiti Pong svim tajnama kineskeelite: „Restorani koje obično hvalite su očajni. Puni su pridošlica, glumaca iz sapunica, onih što žele da se domognu visokog društva, i što je najgore od svega, onih što vole da jedu.“

Umesto toga, Korina savetuje nešto jednostavnije. „Udesiću da vas paparaci slikaju kako jedete vonton rezance na uličnom štandu s hranom. To će se čudesno odraziti na vaš imidž, a ja već vidim naslov u novinama: 'Društvena boginja bez ustručavanja jede sa masama'.“

Korinin direktan pristup ka ostvarenju društvenog kapitala i prestiža pomoću manipulacije i javnog imidža deo je satire koja se prenosi u vestima o poznatima u svakodnevnom životu, ali je i deo antropološke studije o svetu privilegovanih.

Iako je materijal odličan za dublju analizu, Kvana ne zanima loš uticaj neobuzdanog bogatstva i moći. Kao i Korina, on se ne bavi otkrivanjem mračnog porekla bogatstva, već samo onim blistavim sjajem na površini. Najgora sudbina bilo kog lika iz „Bogatstva na kineski način“ nije odlazak u zatvor, već to što bi bili osramoćeni u onlajn kolumni u kojoj će pisati: „Da li ste svi seli? Jer imam toliko sočnih detalja da vam ispričam, da posle ovoga nećete biti žedni!“ Potvrđujem!
 
Izvor: dallasnews.com
Prevod: Lidija Janjić


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
radno vreme knjižara delfi i korisničkog centra tokom novogodišnjih i božićnih praznika laguna knjige Radno vreme knjižara Delfi i korisničkog centra tokom novogodišnjih i božićnih praznika
25.12.2024.
Obaveštavamo Vas da su 1, 2. i 7. januar neradni dani pa nećemo vršiti obradu i slanje porudžbina u tom periodu, već prvog sledećeg radnog dana. Porudžbine napravljene nakon 8. januara će biti ...
više
nova izdanja domaćih autora laguna knjige Nova izdanja domaćih autora
25.12.2024.
Uskoro će se na knjižarskim policama naći treće izdanje romana „Zmajeva žena“ Ane Atanasković, romansirana biografija Jelene Gatiluzio, supruge despota Stefana Lazarevića. Nakon Angorske bitke 1402. g...
više
strastveni i očaravajući ljubavni triler moć žene nataše turkalj u prodaji od 26 decembra laguna knjige Strastveni i očaravajući ljubavni triler: „Moć žene“ Nataše Turkalj u prodaji od 26. decembra
25.12.2024.
Ko izlazi kao pobednik u sukobu osećanja i obaveza? Saznaćete čitajući „Moć žene“ Nataše Turkalj, zanimljivu, erotsku i tajnovitu ljubavnu priču, prepunu strasti. Helena je uspešna policijska inspe...
više
koje knjige je čitala slavna merlinka  laguna knjige Koje knjige je čitala slavna Merlinka?
24.12.2024.
Merilin Monro, slavna glumica koja je decenijama sinonim za glamur, šarm i kontroverzu, od skora je i glavna junakinja romana „Platinasta prašina“ Tatjane de Rone. Njeno lice krasi brojne postere, a n...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.