Jedan od najvećih izazova za autore koji pišu biografije je njihov odnos prema onima o kojima pišu. Oni rizikuju ili da ih stave na pijedestal i umanje njihove mane i slabosti, ili da ih demonizuju i iza svakog poteza pronađu zlu nameru.
Jung Čang je u prošlosti naginjala i jednoj i drugoj strani. U knjizi „Carica udovica Cisi: Konkubina koja je pokrenula modernu Kinu“, tumačila je istorijske dokaze tvrdeći da Cisi nije bila prikrivena reakcionarka, kako su je često prikazivali, već progresivna vizionarka koja bi, da nije bila osujećena, uvela zemlju u zlatno doba kineske demokratije. Sa druge strane, u knjizi „Mao: Nepoznata priča“, Čangova i njen koautor Džon Halidej toliko su temeljno i jednostrano satanizovali Maoa da su postigli suprotan efekat – pokrenuli su sinologe da napišu knjigu o njihovoj knjizi, pod nazivom „Da li je Mao stvarno bio monstrum?“.
U knjizi „
Velika sestra, Mala sestra, Crvena sestra: Tri žene u srcu Kine 20. veka“, Jung Čang je pružila uvid u živote sestara Sung – Ei Ling Sung, Čing Ling Sung i Mei Ling Sung – koje se, poput Cisi, nalaze na užoj listi najslavnijih žena u modernoj istoriji Kine. U njenoj najnovijoj knjizi, Čangova ne beži od kritike, iako, uglavnom, nije upućena glavnim likovima. Sun Jatsen je naročito loše prikazan – kao politički oportunista i ženskaroš. Ni Čang Kajšek nije zablistao, a već dobro znamo kakav je stav Čangove prema Maou. Na više od 300 strana, „Sestre“ pružaju zabavu i uzbuđenje kroz izuzetne priče o neverovatnim iskustvima, ali bez kontroverzi ili intimnosti kakve se nalaze u prethodnim knjigama Jung Čang.
Najveći doprinos ove knjige su scene iz ova tri izuzetna života – niti koje se provlače i prepliću kroz vreme transformacije u Kini. Nemoguće je izbliza sagledati promene od kasnih 1800-ih do kasnih 1900-ih i ne biti zapanjen. Knjiga naglašava važnost nepredviđenih događaja za istoriju: parada revolucija i inauguracija koje čine hronologiju Kine 20. veka nije bila unapred određena. Teško je čitati o tome kako su razgovori koji su vođeni na vrhuncu moći u Pekingu ili Nankingu odjekivali širom kontinenta i tokom godina, a ne zapitati se šta je sve moglo da se dogodi.
Da je knjiga „Velika sestra, Mala sestra, Crvena sestra“ fikcija, za nju bi rekli da je nategnuta i neverovatna. Privlačnost priče o sestrama Sung se nalazi u njihovim potpuno neverovatnim vezama sa skoro svim poznatim ličnostima ili značajnim osobama savremene Kine. Tu su naravno tri muža sestara Sung – Sun Jatsen, Čang Kajšek i ministar finansija Kuomintanga H. H. Kung – ali i Mao, Džou Enlaj, Elenor Ruzvelt, pa čak i Elvis Presli. Sestre Sung se pojavljuju u skoro svakoj sceni novije istorije Kine.
Upravo ta njihova bliskost ljudima koji donose velike odluke čini knjigu vrednom čitanja. Istorijske ličnosti koje donose te odluke čine to zbog svojih mana ili aspiracija. To je vredan doprinos korekciji trenutne mode davanja prednosti strukturama i procesima u odnosu na ljudski faktor, mada Čangova ponekad ume malo u tome i da pretera. Time autorka u ovoj knjizi uspeva da izbegne polemiku, ali ni ne pruža intimnost koju dobijamo putem memoara. Sve u svemu, rezultat je fascinantno putovanje kroz Kinu 20. veka.
Autor: Džejms Karter
Izvor: u.osu.edu
Prevod: Kristijan Vekonj