Posle
knjiga o Margiti Magi Stefanović iz Ekaterine Velike i
grupi Bijelo dugme beogradski rok kritičar i hroničar Dušan Vesić objavio je priču o jugoslovenskom novom talasu.
Glavna tema knjige „Bunt dece socijalizma“ (koju je objavila Laguna) je jugoslovenska muzika od 1977. do 1982, kao i duštveno-političke prilike u kojima je na kraju Brozove ere nastao novi talas.
To nije bio samo pokret, nego i preokret u jugoslovenskoj muzici, u kome su se definitivno razišle domaća šlager i rok muzika.
Novi talas je u decenijama posle krvavog raspada zajedničke države stekao status fenomena, kojim se danas uglavnom bave novinari i autori koji su mu generacijski pripadali, a neki poput Vesića bili su i svojevrsni učesnici u njemu.
„Ova knjiga je neminovno moj doživljaj tog vremena, ali sam dao sve od sebe da ona ne liči na moju ličnu fikciju. Želeo sam da čitalac dobije jasne slike o likovima i delu, kao i odnosima među ljudima“, objašnjava Vesić u uvodu, naglašavajući da „Bunt dece socijalizma“ nije enciklopedija.
On se u startu izjasnio da „na pank grupe prve generacije gleda kao na početak i kasnije ravnopravni sastavni deo novog talasa“, što objašnjava činjenicom da se „prvi pank i novotalasni bendovi nimalo ne razlikuju – imali su iste korene, delovali na istom prostoru, delili iste bine, svirali pred istom publikom, imali iste izdavače…“ Jugoslovenski kao i svetski muzički novi talas ime duguje francuskoj kinematografiji, a Vesić kao najvažniju po uticaju na prvu generaciju pank i novotalasnih bendova ističe slovenačku grupu Buldožer. Pruču o novom talasu kao „prvom, pravom, autentičnom jugoslovenskom roku“ Vesić je podelio po godinama, na šest celina –
Prevrat,
Povezivanje,
Prestrojavanje,
Euforiju,
Eksploziju i
Kraj. Slede
Sudbine i komentari o glavnim akterima novotalasne scene. Tu su i njihova odabrana diskografija, fotografije, tri prologa posvećena uspomenama na muzički nadarenu ćerku nekadašnjeg predsednika SFRJ Cvijetina Mijatovića, Miru Mijatović (1961-1991), čija je smrt i danas državna tajna, riječkog muzičara Roberta Tičića Ticu (1961-1984) i bubnjara Gorana Čavajdu Čavketa (1962-1997), „dobrog duha Eletričnog orgazma“.
Knjiga „Bunt dece socijalizma“ neka je vrsta rentgenske slike jugoslovenskog novog talasa sa distance od četiri decenije tokom kojih, prema mnogim mišljenjima, ništa značajnije nije stvoreno na ovim prostorima.
Autor: Jelena Tasić
Izvor: danas.rs