Godina je 1683. i čitava Evropa žudi za kafom. Na sve strane niču novi kafei. Obedaja Čalon je takođe jedan od onih koji su pali pod uticaj ovog arapskog pića. Čalon sebe doživljava kao takozvanog virtuoza: u potrazi za znanjem, on sakuplja razne egzotične eksponate, zanima se za naučne eksperimente i marljivo se dopisuje sa raznim ljudima. Ipak, on je pre svega prevarant. Dobar, ali nedovoljno dobar jer svi njegovi prevarantski poslovi propadaju i on završava u zatvoru u Holandiji. Ali, i dalje ga bije glas odličnog falsifikatora, te se Ujedinjena istočnoindijska kompanija zainteresuje za njega, i holandski trgovci mu daju ponudu koju ne može da odbije jer mu to omogućava da ostvari želju slobodom, avanturom i proširenjem znanja. Njegovi genijalni falsifikati nisu jedino što ga čini kvalifikovanim za ovaj posao, već i njegov način razmišljanja koji predupređuje probleme. Za zahtevan zadatak krađe kafe on dobija svu moguću podršku, ali iako ovaj zadatak na početku deluje jednostavno, ispostavlja se da nije baš tako jer ovde nije reč o krađi nekoliko vreća kafe koje se nalaze u nekakvom skladištu. Čalonu je veoma korisno to što ima mnogo prijatelja sa kojima se dopisivao, i koji mu nude svoje veštine i kontakte. Jedan pirat, jedan baštovan, hugenotski trgovac tkaninom, jedna mađioničarka-prevarantkinja i Jevrej, koji se bavi filozofijom prirode. Pet? Ne, nedostaje još neko sa sasvim posebnim umećem. Dakle, Čalonova banda broji šest članova. A onda sledi genijalni poduhvat koji se odigrava naočigled engleske, erancuske i osmanske imperije, i koji vodi od Engleske preko Francuske i Sredozemnog mora, sve do Arapskog poluostrva. Biće tu zabuna i uzbudljivih akcija sa francuskom tajnom službom, ali i zanimljivih epizoda sa austrijskim i osmanskim vlastima. Ako vas je ovo podsetilo na film „Igraj svoju igru”, utisak vam je potpuno na mestu.
Tom Hilenbrand je poznat kao autor kriminalističkih romana. Mnogi autori menjaju žanr u kom pišu. Pa je tako „Kradljivac kafe“ istovremeno istorijski roman i triler. Ekonomski triler. I izvanredan je. Hilenbrand ume da piše, ima sjajnu temu i od prve stranice uvodi čitaoca u epohu.
„Kradljivac kafe“ je sjajan roman i može se porediti sa klasičnim pikarskim romanom. Čitalac rado prati čudnovatog prevaranta i virtuoza Obedaju Čalona u njegovim avanturama, oseća zajedno sa njim uzbuđenje i neopozivo stoji na strani ovog šarlatana. Sve u svemu, dragocen roman.
Izvor: histojournal.de
Prevod: Sandra Žarković