Kao doktor medicine, Bjekić pokušava (i po odzivu na koji nailazi njegov književni rad – uspeva) da na šaljiv i zabavan način edukuje svoje čitaoce – bilo da su u pitanju mališani, ili pak odrasli. Njegova drama „Zmajeva dijeta“, koja je izvođena na radiju, ali i u pozorištu, osvojila je 2013. godine nagradu Radio Beograda za najbolju dečiju radio dramu. U Laguninom izdanju, sa druge strane, pojavio se pre par godina naslov „Zapisi jednog venerologa“ – namenjen odraslim čitaocima. Dok „Zmajeva dijeta“ ima angažovanu poruku, a to je problem gojaznosti kod dece, „Zapisi“, kao istinite priče sa kojima se Bjekić kao dermatovenerolog susreo tokom prakse, treba da razbiju stigmu kada su u pitanju polne bolesti i seksualno aktivan život. Veseo i otvoren pristup temama kojima se bavi, a koje su sve u sprezi sa zdravim načinom života, čini njegove knjige prijemčivim čitalačkoj publici – bilo da su u pitanju dečije, ili knjige za odrasle.
„Gusari i zlatno jaje“ naslov je namenjen najpre deci predškolskog uzrasta i nešto mlađoj. Pisana u stihu i obilata prelepim ilustracijama, ova knjiga za glavne junake ima gusare, a u pitanju je jedna pustolovina – dočepati se zlatnog jajeta! Međutim, kako je kapetanu Riđobradom, vođi gusara koji plove Dunavom, rekom muškog roda, cilj da otme zlatno jaje, tako je kapetanki Anki, predvodnici gusarica koje plove Savom, rekom ženskog roda, cilj da ga sačuva. Njemu je zlatno jaje koje guska snese jednom u sto godina na sudaru dveju reka sredstvo da se obogati, budući da Šeherazada, koja je turska princeza i udavača, namerava da ostvari večnu mladost tako što će ga staviti pod jastuk. Anka, sa druge strane, želi da očuva okolinu i prirodu, i bori se da jaje ostane tamo gde mu je i mesto. Veseli stihovi ispevaju priču o susretu između dva naizgled protivnička tabora, gde su zapravo junaci i junakinje pandani, ili se nadopunjuju – pa su tako Kuvar i Marela srodne duše koje uživaju u dobrom zalogaju, Janko i Sara su ljubitelji muzike, pa tako Sara pesmom i svirkom osvaja njegovo srce itd. Gusarice nadmudruju sebičnog i pohlepnog kapetana Riđobradog – služe se lukavstvom i podmeću obično jaje, prefarbano Minkinim zlatnim lakom za nokte, što gusarici i nije pravo, budući da je zaokupljena ulepšavanjem i modiranjem. Naravno, kraj je srećan – jaje ostaje gde je i bilo, a ekološka katastrofa je sprečena, dok gusari i gusarice postaju jedna posada.
Pored toga što će zanimljivi stihovi i dobre ilustracije zabaviti dečake i devojčice (a što da ne, i roditelje) i držati im pažnju, ova knjiga ih kroz interesantnu priču o gusarskoj pustolovini uči o jednakosti među polovima i budi svest o poštovanju i očuvanju prirode i sveta koji ih okružuje. Deca mogu kroz dodir sa ovom knjigom da naslute i usvoje činjenicu da rodni stereotipi ne moraju biti okovi koji im nameću određeni obrazac ponašanja, već da imaju pravo da vole šta god izaberu i slobodno grade svoj identitet – bila to knjiga, lopta ili lak za nokte. Ekološka svest, pak, treba da se razvija od malih nogu i da postane deo kulture življenja u svim starosnim dobima, budući gorući problem našeg vremena. Ova poetska pričica se na pitak i razigran način hvata ukoštac upravo sa ovim pitanjima, pa tako nenametljivo edukuje naše najmlađe i pomaže im da gledaju zdravo na svet oko sebe i svet u sebi.
Autor: Jelena Popović