Retko izdanje Biblije, za koje se smatra da je staro oko 1200 godina, policija je zaplenila u martu 2019. godine, nakon što je otkrivena mreža krijumčara antikvitetima u Turskoj. Preprodavce je otkrila turska patrola za krijumčarenje, koju je Vlada Turske prerasporedila u jugoistočni deo zemlje.
Biblijski tekst napisan je na samo trideset četiri stranice, ali ono što ovo izdanje čini toliko posebnim jeste to što je napravljeno od kože i sadrži zlatom optočene religiozne motive, piše Independent. Na naslovnoj stranici nalazi se zlatno raspeće, a na kraju Davidova zvezda.
Policajaci su zaplenili Bibliju kada su „trojica osumnjičenih pokušala da je prodaju“, a uhapšeno je ukupno šestoro osumnjičenih nakon ovog incidenta. Policijska akcija je zabeležena i na video snimku.
Trojica osumnjičenih pokušala su da ovo drevno izdanje prodaju u prodavnici obuće, ali su ubrzo postali previše sumnjivi, jer su želeli da se pogađaju za cenu knjige religijskog karaktera.
Ovo retko izdanje Biblije samo je poslednje u nizu ukradenih artefakata u poslednjih nekoliko godina, a koja se neretko prodaju razvijenim krijumčarskim mrežama u Turskoj, a nakon toga prenose u zapadne zemlje. Mnogi od ovih ukradenih artefakata vode poreklo iz ratom razorene Sirije koja se nalazi u neposrednoj blizini Turske.
Za sada nemamo informaciju o tome ko bi mogao da bude vlasnik i kome je ovaj Biblija pripadala. Moguće da je ova sveta knjiga ukradena iz neke crkve u regionu – verovatno u gradovima poput Damaska ili Antiohije – imajući u vidu da je hrišćanstvo jedna od religija koja ima duboke korene u ovom delu sveta. Takođe, moguće je da je Bibliju čuvala neka lokalna hrišćanska porodica pre nego što je ona ukradena.
Turski zvaničnici već određeno vreme pokušavaju da se pozabave tekućim pitanjem krijumčarenja značajnih kulturnih i religioznih predmeta. Da kojim slučajem ovo retko izdanje Biblije nije pronađeno, njen kraj bi, nažalost, bio poznat: prodali bi je na međunarodnom crnom tržištu antikviteta.
U sličnoj akciji u decembru 2018. godine, vlasti su pronašle šest primeraka Biblije, a svi primerci napisani su na herbrejskom i sadržali su dekorativne motive na naslovnim stranama. Ustanovljeno je da su ovi istorijski artefakti pripadali severnoj turskoj pokrajini Hataj, koja je takođe u blizini Sirije, u kojoj postoji jevrejska zajednica.
Nedavni slučaj iz Škotske svedoči da nijedan deo sveta nije pošteđen od sličnih krađa svetih spisa. U junu 2018. godine, iz Kirkmejdena, stare parohijske crkve u blizini sela Drumor, nestala je autentična i stara verzija Biblije. Bibliju je neko ukrao dok je crkva bila otvorena. Ova verzija se, takođe, smatra veoma retkom, jer sadrži štamparsku grešku.
Autor: Stefan Endrujz
Izvor: thevintagenews.com
Prevod: Nataša Đuričić Marković