Danas je u prostorijama IP Laguna, predstavljena knjiga Kima Monzoa „Svet najbolji od svih“ o kojoj je govorio Igor Marojević. Knjiga koju je Marojević preveo, pripada ediciji 21 vek, koju naš poznati autor i uređuje.
Krajnje neobična knjiga najpoznatijeg i najprevođenijeg katalonskog savremenog pisca, koji je privukao pažnju šire evropske javnosti svojim čuvenim ironičnim govorom na zvaničnom otvaranju Frankvurtskog sajma knjiga 2007.
Svet najbolji od svih Kim Monzo je sačinio od dve zbirke priča i romana Pred švedskim kraljem, u kojem je opisao uspon i pad pesnika Amargosa. Da bi od nepriznatog usamljenika kakav svojoj okolini služi za podsmeh postao dobitnik Nobelove nagrade, Amargos je praktično morao da se preseli u zgradu u kojoj žive fizički izrazito niski ljudi, i da u njoj i sam, na čudnovat način, izgubi 34 centimetra visine. Kao i u svim pričama ovog dela, posredi je diskretna poruka da savremeni pojedinac može (koliko-toliko) da uspe u svom dinamičnom i zahtevnom životu jedino ako pristane na neke svakodnevne niskosti o na vreme se liši krupnijih iluzija. I kada vole, rade, idu na odmor ili gube, svi junaci ove koliko realistične toliko i fantastičke, ironične i ironično naslovljene knjige skloni su kompromisima kakve svako od nas pravi ili u najmanju ruku prepoznaje.
Igor Marojević u razgovoru sa novinarkom Radio Beograda
Sve može da se desi u svetu najboljem od svih koji nam predstavlja Kim Monzo, od svadbe jednog već mrtvog brata do linča automobiliste koji je kolima udario jednu ženu, preko moguće prostitucije jedne majke, čuvanja novorođenčeta u frižideru, metodične sumnjičavosti jednog policajca na prvom danu njegovog posla pa do postojanja grupe skultpora koji modeluju klijenta da bi učinili da on više liči na sopstveni odraz na skulpturi. U srednjem delu knjige, sačinjenom od kratkog romana Pred švedskim kraljem, između iskrene i bezobrazne dece, porodica čiji idilični život u jednom trenutku poprima obrise apsurda i nekih drugih koje boluju od raka, jedan katalonski pesnik obuzet Nobelovom nagradom treba da odluči da li u svojoj metamorfozi treba da se rastane od fraka ili svoje telesne visine.
"Ovaj svet je najbolji od svih mogućih", ponavljao je u svom refrenu Volterov Kandid (...) U Svetu najboljem od svih izoštrena je autorova sklonost ka farsi, propuštena kroz povratak sećanja i izvestan beg u nadrealizam, izvan ironije, kroz volterovsku tradiciju filozofske priče. Lirična i u isti mah groteskna (...), Monzoova knjiga je tragikomička freska svakodnevice u kojoj se nasilje, okrutnost i nežnost grle dok ne ostave čitaoca ljutitim i, u isti mah, potresenim. Mešajući perverzne rajeve sa životima i smrtima bez smisla, Monzo nudi trinaest priča presečenih jednim izvanrednim kratkim romanom; u prvih sedam svoj sarkastični fokus usredsređuje na porodicu, posao i prijatelje; u šest poslednjih se bavi zbunjenošću individue svojim okruženjem, a u Pred švedskim kraljem, čiji glavni junak je patetični kandidat za Nobelovu nagradu, stvara dostojanstvenu fabulu o svetu patuljaka da bi, na kraju, ispitao moralnu visinu jednog društva koje naivno veruje da za sebe je svet najbolji od svih.
Ricard Ruiz Garzón, QUÉ LEER, Barcelona
O autoru:
Kim Monzo (1952, Barselona) najznačajniji je živi autor na katalonskom jeziku. Napisao je više proznih knjiga, između ostalog: Uf, rekao je on (1978), Benzin (1983 – jedino njegovo delo do sada objavljeno na srpskom), Veličina tragedije (1989), Zašto svih stvari (1993), Gvadalahara (1996), Svet najbolji od svih (2001), Hiljadu kretena (2007), za koje je dobio mnoge nagrade: Nagrada kritike Sera d’Or, Nagrada grada Barselone, Nacionalna nagrada za književnost, nagrada Zlatno slovo i druge. Odštampano mu je i desetak knjiga eseja i članaka koje redovno objavljuje u španskim novinama i na radiju. Dela su mu prevedena na više od dvadeset jezika.