Detektivski roman austrijskog autora Andreasa Pitlera „Inspektor Bronštajn i slučaj ubijenog naciste“ u prisustvu Laguninog autora i poznatog srpskog književnika Dragana Velikića, kao i urednika ove knjige Nebojše Baraća, predstavljen je u sredu, 28. maja u Delfi Caféu u SKC-u.
Objašnjavajući zašto je preporučio da ova knjigu bude prevedena, premda lično nije veliki poklonik žanrovskih romana, Velikić je kazao da kod Pitlera ima u tekstu „uvek džepova koji nisu tipični za žanr kojem pripada“. To je ilustrovao citatima iz knjige, koji veoma duhovito opisuju kako je populistička desnica širila svoju propagandu na austrijskom tlu.
Podsetivši da je Pitler do sada objavio sedam knjiga sa inspektorom Bronštajnom u glavnoj ulozi (prevedena knjiga je peta po redu u serijalu o inspektoru Bronštajnu), Velikić je ukazao na višeslojnost dela, tako da roman možemo čitati i kao klasični krimić koji počinje ubistvom a završava se otkrivanjem počinioca, i kao istorijski roman čija se radnja odvija u jednom istorijski značajnom trenutku za Austriju.
Naš gost, Andreas Pitler prvo je okupljene novinare pozdravio na srpskom i otkrio da je ovo sedmi ili osmi put kako boravi u Beogradu. Ispričao da je za razliku od svojih kolega, pisaca krimića, svog inspektora Bronštajna smeštao u različite vremenske periode koji su bili važni za istoriju Austrije, pre svega Beča. On se pohvalio da je najnoviji roman o Bronštajnu već sedam nedelja na prvom mestu bestseler-liste i da su svi romani o ovom inspektoru prevedeni na engleski u Americi.
Na pitanje da li njegov junak ima neke njegove osobine, Pitler je rekao „da ga je u prvoj knjizi prikazao kao jednog pedatnog i natmurenog policajca koji mnogo ne uživa u poslu koji radi, ali je s vremenom počeo da mu daje i neke lične osobine poput uživanja u dobroj hrani“.
Urednik romana Nebojša Barać je rekao da mu je drago da je ova knjiga prevedena na srpski jer se čita u jednom dahu, ali i otkriva jednu novu dimenziju na planu detektivskog žanra, i želja mu je da se i drugi Pitlerovi romani prevedu i objave.
Na kraju zvaničnog dela druženja, autor je svojim obožavaocima potpisivao knjige.