Laguna - Bukmarker - Predstavljen roman Branislava Jankovića „Zidanje ambisa“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Predstavljen roman Branislava Jankovića „Zidanje ambisa“

Priču o zidanju Visokih Dečana, ali i istorijskim dešavanjima u 14. veku viđenih kroz živote trojice junaka, neimara ovog manastira, ispričao je Branislav Janković u svom novom romanu „Zidanje ambisa“.



O ovoj dinamičnoj knjizi sa elementima pravoslavnog folklora, koja je bazirana na srpskim predanjima i tradiciji razgovarali su autor Branislav Janković i urednik knjige Zoran Penevski.

Kako je sam Janković istakao, početna tačka romana jeste njegova neispunjena želja da poseti Visoke Dečane i natpis „Srđ grešni“ na jednom stubu o kome monasi manastira ne vole da pričaju: „Krenuo sam od pitanja ko je taj Srđ koji je sebe potpisao kao grešni i koji je njegov greh, i priča je krenula.“ Kada je reč o odnosu istorije i fikcije u romanu, Janković je rekao da je „5% tačno a sve ostalo je moja fikcija“.

„Sama forma romana odmah privlači pažnju“, primetio je Penevski, „i to pisanje u tri glasa – Vidoja bunardžije koji je paganin, Srđe klesara koji je pravoslavac i fra Vite katolika. Osim što se njihove vizure sustiču u jednoj priči, svaki lik postaje vrlo prepoznatljiv čitaocu, a možda najviše pažnje privlači Srđ svojim dugačkim rečenicama i drugačijim doživljajima sveta jer je najmlađi i njegova iskustva su najjača, pa su i sumnje kod njega najizraženije.“

Istorija je zabeležila fra Vitu, za koga se veruje da je projektovao Visoke Dečane, a tu je Srđ. Jankoviću je trebao i paganin Vidoje, čovek iz naroda koji ne veruje u greh, da uspostavi ravnotežu između ove dvojice. „Sva trojica u jednom trenutku počinju da sumnjaju a sumnja je prvi korak ka nesreći ili ka spoznaji. Njih trojica bez obzira na to koliko bili zadrti u početku, bez obzira na to koliko ne verovali u nešto, počinju da se menjaju.“

Na nekoliko mesta u knjizi postoje zahtevni i precizni opisi različitih zanata a Janković je autentično opisao kopanje bunara: „Teško je danas naći nekog ko ručno kopa bunare, ali pronašao sam čoveka u blizini Merošine i od njega sam saznao u detalje kako se ranije kopao bunar. I to samo kopanje ima razne rituale.“

Penevski je ukazao na jednu stilsku odliku Jankovićevog pisanja koja je u stvari vrlo lep poetski motiv: „Njegovo pripovedanje je vrlo dinamično i čovek zaista ulazi u bujicu kada krene da čita ‘Zidanje ambisa‘. On kombinuje apstraktan motiv sa vrlo realnim i taj spoj je kod njega vrlo prirodan. Jedna od ključnih lepota u romanu za mene je vertikala ambisa koja je apstraktna. Imamo ambis kopanja u zemlju bunara koji iz trećeg pokušaja tek uspeva, a u njihovim razgovorima govori se o ambisu koji je iznad, a to je vertikala ka ambisu na gore“.

„Moj junak u jednom trenutku kaže da ambis ne mora biti mesto gde ćemo propasti, da može biti odlično mesto za skrivanje jer nas niko neće tražiti u ambisu koliko god išao pod zemlju. Taj podzemni svet može da ide i prema nebu u neki božji svet zavisno od toga šta smatramo paganskim a šta đavolskim, i da li to uopšte može da se spoji ili ne. Inače, ja sam od onih koji prvo vole da daju naslov romanu i onda krenu da pišu.“

  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna
  • laguna

Izvanredno satkana priča sa poetskim nabojem „Zidanje ambisa“ je roman o burnim vremenima, malim ljudima, jakim ženama, vladarima, oceubicama i slepim svecima... i o velikoj ljubavi. Možete ga pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs i na sajtu laguna.rs.



Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
pisci i moda zašto je vezir omrznuo somot laguna knjige Pisci i moda: Zašto je vezir omrznuo somot
14.07.2025.
Gogolj je skrenuo pažnju na kolebljivu prirodu pliša, veličanstvene tkanine dostojne kraljevske odeće, na njenu svetliju i tamniju nijansu u zavisnosti da li svetlost pada niz ili uz dlačice materijal...
više
enes halilović o romanu bekos uvek treba biti pesnik, makar i u prozi laguna knjige Enes Halilović o romanu „Bekos“: Uvek treba biti pesnik, makar i u prozi
14.07.2025.
Enes Halilović spada u red najčitanijih i najuticajnijih regionalnih književnika srednje generacije, a dosadašnjim delima stekao je vernu čitalačku publiku. Objavio je više zbirki poezije i dra...
više
andrea barc moć je u rukama pisca laguna knjige Andrea Barc: Moć je u rukama pisca
14.07.2025.
Na koji način književnost može da promeni svet, otkriva u intervjuu za Bukmarker Andrea Barc, autorka hit trilera „Soba za goste“ i „Nikad nismo bile ovde“, od koje saznajemo i kojim se trikovima grad...
više
akcija 2 za 1 male lagune pronađi omiljenu knjigu i drugu dobijaš za dinar  laguna knjige Akcija „2 za 1“ Male Lagune: Pronađi omiljenu knjigu i drugu dobijaš za dinar!
14.07.2025.
Lepa vest za čitaoce Male Lagune! Kupovinom jedne knjige na akciji, drugu jeftiniju dobijate za 1 dinar! Akcija važi od 9. do 29. jula 2025. u svim Delfi knjižarama i na sajtovima laguna.rs i d...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.